• Odbierz prezent
Inflacja w marcu w Polsce w 2022 roku jednak 11%! Co dalej?
fot. freepik.com

To wciąż nie jest jeszcze szczyt tegorocznej inflacji. Bez dodatkowych, gwałtownych szoków na ropie naftowej i gazie inflacja powinna przez kolejne miesiące przebywać w przedziale 11-12%. Roczny wskaźnik inflacji bazowej będzie jeszcze przyspieszać, ale obserwować będziemy coraz mniejsze rozpędzenie tej miary inflacji.

Inflacja przyspieszyła do 11% w marcu, rozkładając konsensus rynkowy na łopatki (ale nie nas). W porównaniu do odczytu flash, przybyło jeszcze 0,1pp. Siła napędowa inflacji jest jasna i były nią przede wszystkim żywność (pieczywo, mąka, mięsa, tłuszcze) oraz nośniki energii (węgiel opałowy oraz gaz ciekły). W tym momencie inflację bazową szacujemy na 6,9-7% (wzrost z 6,7% w poprzednim miesiącu).

Inflacja w marcu jednak 11% - 1

Inflacja w marcu jednak 11% - 2

Inflacja w marcu jednak 11% - 3

Inflacja w marcu jednak 11% - 4

Miesięczne zmiany inflacji bazowej w tym roku to 1,2%, 1%, 1%

Obstawiamy, że obserwujemy właśnie szczyt dynamik miesięcznych. Spowolnienie gospodarki, zakończenie (a może nawet odwrócenie) szoków energetycznych i transportowych (ceny kontenerów stoją lub lekko spadają) powinno stabilizować tę miarę inflacji. Im dalej w 2022 i 2023 rok, tym powinno być wolniej. Do lutego "przełamały się" miary inflacji inne niż bazowa. Będziemy ten proces bardzo uważnie śledzić - publikacja pozostałych miar inflacji już dzisiaj.

Inflacja w marcu jednak 11% - 5

Inflacja w marcu jednak 11% - 6

Jeszcze wróćmy na chwilę do tematu cen żywności

To są ceny egzogeniczne i jednocześnie nie są. Komponent kosztowy (ten egzogeniczny) jest w tym przypadku b. ważny, jednak niemniej istotna jest struktura rynkowa oraz interakcje oligopolistyczne pomiędzy dużymi graczami. W krótkim terminie może tu działać jeszcze jeden czynnik: napływ uchodźców ze stosunkowo prostą strukturą konsumpcji wygiętą właśnie w kierunku żywności i produktów pierwszej potrzeby. W krótkim terminie możliwości wzrostu produkcji są ograniczone, więc w przypadku żywności w najbliższym czasie zaobserwujemy działanie komponentu kosztowego (egzogenicznego) i popytowego. Ten drugi będzie funkcją napływu i odpływu uchodźców. Przypływami i odpływami uchodźców rządzić będzie intensywność działań wojennych.

Co dalej?

Kolejne miesiące przyniosą jeszcze wyższą inflację. Pierwsze skrzypce zagrają nadal czynniki egzogeniczne. Inflacja bazowa będzie opadała (dynamiki m/m) ale na tyle powoli, że nadal wskaźnik roczny będzie przyspieszał (szczyt w okolicach 8%). Cała inflacja jest z kolei w głównej mierze funkcją cen ropy naftowej i gazu (a te pozostają pochodną działań wojennych i sankcji). Wygląda na to, że tu należy się jeszcze nastawić na dużą zmienność. Kolejne miesiące to wskaźnik CPI w przedziale 11-12%. Wyraźne opadanie zobaczymy dopiero po wakacjach.


Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk