• Odbierz prezent
Inflacja w kwietniu spadła, ale żywność wciąż mocno drożeje

W piątek 15 maja Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące inflacji w kwietniu. Zgodnie z wcześniejszymi szacunkami, ceny towarów i usług konsumpcyjnych (CPI) wzrosły o 3,4% w ciągu roku. Co ciekawe, mimo znacznych wzrostów cen żywności, to usługi drożały mocniej niż produkty. W perspektywie miesięcznej, w porównaniu do marca, wystąpiła natomiast niewielka deflacja cen towarów i usług (-0,1%).

 

Jak wynika z danych GUS, inflacja CPI w kwietniu wyniosła 3,4% w perspektywie rocznej, co jest wynikiem niższym niż w marcu (4,6%) oraz rekordowym lutym (4,7%). Po raz pierwszy w tym roku odczyt CPI osiągnął wartość w obrębie celu inflacyjnego NBP (2,5% +/- 1%).

W kwietniu ceny usług wzrosły o 6,5%, zaś towarów o 2,3% w perspektywie rocznej.

 

Największy wzrost cen zanotowały usługi wywozu śmieci (53,9%), wieprzowina (17%), owoce (22,1%) oraz energia elektryczna (11,7%).

Żywność i napoje bezalkoholowe podrożały o 7,4%, żywność bez napojów o 7,8%, napoje alkoholowe i tytoń o 4,9%. Koszt użytkowania mieszkania wzrósł zaś o 5,8%.

 

W kwietniu spadły natomiast ceny paliw, co jest związane z sytuacją na rynku ropy naftowej. Olej napędowy potaniał aż o 18,2% w perspektywie rocznej i o 12,8% w porównaniu do marca. Ceny benzyny spadły natomiast o 19,4% r/r i 13,1% m/m.

To właśnie spadające ceny paliw w dużej mierze przyczyniły się do spadku dynamiki inflacji CPI.

 

Pierwsze dane na temat inflacji w maju GUS opublikuje w piątek 29 maja jako tzw. szybki szacunek.

Jeżeli wykażą one niższą dynamikę inflacji niż w kwietniu, będzie oznaczało to prognozowane przez NBP spowolnienie gospodarcze.

Czytaj także: Ceny maksymalne na produkty rolne. Kuriozalny pomysł z poprzedniej epoki na walkę z inflacją. Jakie mogą być skutki "zatrzymania drożyzny"?

We wtorek minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski zwrócił się do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o przeanalizowanie cen produktów rolnych, takich jak warzywa, drób i wieprzowina. Nie byłoby w tym nic szczególnego, gdyby nie fakt, że minister chce podjąć dość radykalne krok.. Czytaj
Ceny maksymalne na produkty rolne. Kuriozalny pomysł z poprzedniej epoki na walkę z inflacją. Jakie mogą być skutki "zatrzymania drożyzny"?

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk