• Odbierz prezent
europa inflacja

Eurostat opublikował dziś dane o inflacji w strefie euro i Unii Europejskiej. Nie miały one jednak większego wpływu na notowania euro, gdyż okazały się zgodne z opublikowanym wcześniej wstępnym szacunkiem.

 

Eurostat potwierdził dziś dane o inflacji, przedstawione w szybkim szacunku z 31 października. W październiku ceny konsumentów w strefie euro wzrosły o 0,1% w stosunku do września, a w ujęciu bazowym (po wyłączeniu cen żywności i energii) spadły o 0,1%.

W ujęciu rok do roku inflacja spadła z 1,5% do 1,5%, a inflacja bazowa z 1,1% do 0,9%.

 

Inflacja w strefie euro

inflacja

 

Onok danych o inflacji dla strefy euro, Eurostat podal też dane dla całej Unii Europejskiej. W tym przypadku ceny wzrosły o 0,1% w stosunku do września, a inflacja roczna spadła z 1,8% do 1,7%.

Wśród gospodarek należących do UE najwyższą inflację obserwujemy na Litwie (4,2%), wysoki poziom inflacji widoczny jest także w pozostałych krajach bałtyckich – w Estonii (4,0%) i Łotwie (2,7%) – a także w Wielkiej Brytanii (3,0%) i Czechach (2,8%). Najniższa inflacja występuje na Cyprze (0,4%), a także W Irlandii, Grecji i Finlandii (po 0,5%). Polska, z inflacją na poziomie 1,6% (mierzoną wskaźnikiem HICP), plasuje się w środku zestawienia.

 

Inflacja w krajach UE

inflacja


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk