• Odbierz prezent
Inflacja w Europie – jak kształtowały się ceny przez zakłócenia łańcucha dostaw. Sprawdź najnowszy komentarz eksperta
fot. freepik.com

Inflacja w Europie osiągnęła nowy wysoki poziom 5%, powyżej oczekiwań i przyspiesza już szósty miesiąc. Jest to najwyższy wskaźnik od 1985 r., ale prawdopodobnie zbliżony do poziomów szczytowych, a jednocześnie niższy niż w USA.


Ceny są kształtowane przez zakłócenia łańcucha dostaw i wyższe ceny energii

Na przykład europejskie ceny gazu ziemnego wzrosły w ciągu ostatniego roku pięciokrotnie. Unia Europejska odnotowuje bardzo różne wzrosty cen, z inflacją we Francji i Włoszech odpowiednio na poziomie zaledwie 2,8% i 3,9% w porównaniu z 5,3% w Niemczech i 6,7% w Hiszpanii.


Uważamy, że inflacja zbliża się do maksymalnych wartości, ponieważ łańcuchy dostaw się rozluźniają, a poziom w USA jest znacznie niższy niż 6,8%

To sprawia, że Europejski Bank Centralny ma ugodowe podejście, nie przewiduje się podwyżki stóp procentowych w tym roku. Utrzymuje również słabe euro, kluczowe wsparcie dla zysków i eksportu europejskich firm.


Ben Laidler

Ben Laidler, strateg ds. globalnych rynków eToro, ma ponad 25-letnie doświadczenie w badaniach nad inwestycjami globalnymi, pełniąc funkcję globalnego stratega ds. akcji, globalnego szefa badań sektorowych oraz szefa badań nad obiema Amerykami w HSBC w Nowym Jorku. Przed eToro był dyrektorem generalnym niezależnej firmy badawczej Tower Hudson w Londynie.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk