Wśród krajowych danych makro w tym tygodniu największą uwagę przykuje odczyt styczniowej inflacji i wstępny szacunek PKB za 4kw22. O ile w przypadku PKB mamy sporo informacji dzięki publikacji szacunku wzrostu gospodarczego za cały rok, to prognoza styczniowej inflacji obarczona jest wyjątkowo wysoką niepewnością.
Dane za cały 2022 oraz wcześniejsze dane kwartalne implikują wzrost PKB w 4kw22 nieco powyżej 2% (nasza prognoza punktowa: 2,3%r/r). Ostatni kwartał ubiegłego roku przyniósł dalsze osłabienie koniunktury, a konsumpcja obniżyła się w ujęciu rocznym. Towarzyszył temu nadal solidny wzrost inwestycji oraz pozytywne wkłady ze strony zmiany stanu zapasów oraz wymiany handlowej z zagranicą. W 1kw23 spodziewamy się spadku PKB w ujęciu r/r, w okolicach 1%, chociaż jeszcze niedawno obawialiśmy się gorszego wyniku (-2%r/r).
Wstępny szacunek CPI za styczeń będzie bazował jeszcze na wagach z 2022, a sama publikacja będzie miała okrojony charakter. Prognozujemy, że w styczniu ceny konsumpcyjne wzrosły o 18,1%r/r, po wzroście o 16,6%r/r w grudniu. Przyspieszenie wzrostu cen w ujęciu rocznym wynikało naszym zdaniem w głównej mierze ze wzrostu cen nośników energii. Od początku 2023 przywrócono podstawową stawkę VAT (23%) na energię elektryczną, gaz i ogrzewanie. Pomimo działań na rzecz stabilizacji cen netto, przekłada się to na wzrost rachunków dla gospodarstw domowych. Wzrost rocznego tempa wzrostu nastąpił także w przypadku cen paliw (w styczniu 2022 odnotowaliśmy spadek o blisko 5%m/m). Prognozujemy także dalszy wzrost inflacji bazowej.
Po szczycie w lutym (~20%r/r) w dalszej części roku oczekujemy dezinflacji do ok. 10%r/r na koniec 2023.