Advertisement Advertisement
  • Odbierz prezent
Inflacja rośnie po to aby mogła spadać... Dezinflacja w grze?
fot. freepik.com

Wśród krajowych danych makro w tym tygodniu największą uwagę przykuje odczyt styczniowej inflacji i wstępny szacunek PKB za 4kw22. O ile w przypadku PKB mamy sporo informacji dzięki publikacji szacunku wzrostu gospodarczego za cały rok, to prognoza styczniowej inflacji obarczona jest wyjątkowo wysoką niepewnością.

Zobacz koniecznie: Dane GUS pokazały prawdę o tempie wzrostu cen w polskich sklepach!

 

Inflacja rośnie po to aby mogła spadać! Czy możemy spodziewać się dezinflacji? - 1

 

Dane za cały 2022 oraz wcześniejsze dane kwartalne implikują wzrost PKB w 4kw22 nieco powyżej 2% (nasza prognoza punktowa: 2,3%r/r). Ostatni kwartał ubiegłego roku przyniósł dalsze osłabienie koniunktury, a konsumpcja obniżyła się w ujęciu rocznym. Towarzyszył temu nadal solidny wzrost inwestycji oraz pozytywne wkłady ze strony zmiany stanu zapasów oraz wymiany handlowej z zagranicą. W 1kw23 spodziewamy się spadku PKB w ujęciu r/r, w okolicach 1%, chociaż jeszcze niedawno obawialiśmy się gorszego wyniku (-2%r/r).

 

Inflacja rośnie po to aby mogła spadać! Czy możemy spodziewać się dezinflacji? - 2

 

Wstępny szacunek CPI za styczeń będzie bazował jeszcze na wagach z 2022, a sama publikacja będzie miała okrojony charakter. Prognozujemy, że w styczniu ceny konsumpcyjne wzrosły o 18,1%r/r, po wzroście o 16,6%r/r w grudniu. Przyspieszenie wzrostu cen w ujęciu rocznym wynikało naszym zdaniem w głównej mierze ze wzrostu cen nośników energii. Od początku 2023 przywrócono podstawową stawkę VAT (23%) na energię elektryczną, gaz i ogrzewanie. Pomimo działań na rzecz stabilizacji cen netto, przekłada się to na wzrost rachunków dla gospodarstw domowych. Wzrost rocznego tempa wzrostu nastąpił także w przypadku cen paliw (w styczniu 2022 odnotowaliśmy spadek o blisko 5%m/m). Prognozujemy także dalszy wzrost inflacji bazowej.

 

Po szczycie w lutym (~20%r/r) w dalszej części roku oczekujemy dezinflacji do ok. 10%r/r na koniec 2023.


ING Bank Śląski analizy i komentarze

ING - międzynarodowa instytucja finansowa założona w Holandii działająca w sektorze bankowym, ubezpieczeniowym i inwestycyjnym. Akcje grupy notowane są na giełdach w Amsterdamie, Brukseli, Frankfurcie, Nowym Jorku i Paryżu. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk