• Odbierz prezent
Inflacja przyspiesza, zwłaszcza jeśli chodzi o usługi

Według ostatecznego szacunku GUS wskaźnik CPI wyniósł we wrześniu 3.2%r/r wobec wstępnego szacunku na tym samym poziomie. W ujęciu miesięcznym ceny wzrosły o 0.2%, również zgodnie z pierwotnymi wyliczeniami.

Wnioski: Inflacja we wrześniu, jak potwierdził dziś GUS, powróciła z przytupem powyżej 3.0% w ujęciu rocznym. W porównaniu do wstępnych wyliczeń nie dokonano korekt ani cen żywności (spadek o 0.4% w stosunku do sierpnia), ani cen nośników energii (wzrost o 0.1%m/m), ani też cen paliw (wzrost o 1.6%m/m). W zdecydowanej większości raportowanych przez GUS kategorii miały miejsce we wrześniu wzrosty cen w ujęciu miesięcznym, w tym w większości usług. Najwyższe wzrosty cen m/m zanotowano w przypadku usług związanych z rekreacją i kulturą (o 3.8%), obuwia (o 3.1%), odzieży (o 2.5%), usług związanych z edukacją (o 2.6%), ponownie w przypadku wywozu śmieci (o 2.2%) oraz opieki społecznej (o 2.2%). W rezultacie ogólny wskaźnik cen usług we wrześniu powrócił znowu na wyższy poziom, osiągając 7.2%r/r wobec 6.6%r/r w sierpniu i w porównaniu do wskaźnika cen towarów na poziomie o 1.7% (choć tu także nastąpił wzrost z 1.5%r/r w sierpniu). Z szacunków bazujących na opublikowanych dziś szczegółowych danych GUS wynika, że inflacja bazowa (po wykluczeniu cen żywności i energii) we wrześniu przyspieszyła i wyniosła co najmniej 4.2%r/r.

Kolejne dwa miesiące br. niewątpliwie nadal upływać będą pod znakiem wskaźnika CPI przekraczającego 3.0%r/r, i dopiero w grudniu nastąpi jego obniżka do około 2.5%r/r (za sprawą efektów statystycznych). Rozpoczął się okres jesienno-zimowy, gdzie droższe będą m.in. warzywa i owoce, a poza tym w dalszym ciągu rosnąć będą zapewne ceny usług. Na tych ostatnich coraz większe piętno odciska pandemia, choć są i takie kategorie (jak chociażby wywóz śmieci), gdzie wzrost cen notowany jest już od kilkunastu miesięcy. W całym bieżącym roku wskaźnik inflacji wyniesie 3.4% wobec 2.3% w 2019 r., a w 2021 r. będzie to prawdopodobnie ok 2.5%, czyli powyżej prognoz NBP czy Ministerstwa Finansów.

Opublikowane dziś dane nie zmienią dotychczasowego stanowiska RPP. W warunkach gwałtownie pogarszającej się z dnia na dzień sytuacji epidemiologicznej w kraju i na świecie, która ponownie zahamuje aktywność gospodarczą, Rada skupiać się będzie nie na inflacji, a na sytuacji gospodarczej właśnie. Stopy procentowe pozostaną rekordowo niskie przez bardzo długi czas. Rośnie prawdopodobieństwo tego, że będzie to horyzont nawet kilkuletni.


Wiadomości prasowe

Wiadomości prasowe, dostarczane m.in. ze spółek giełdowych, Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych, Startup'ów oraz mikro przedsiębiorstw

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk