• Odbierz prezent
Inflacja problemem dla dolara. Frank oraz jen bardziej korzystają z globalnego zamieszania. Zachowanie kursu USD/CHF symptomatyczne

Teoretycznie wczorajsze posiedzenie FED nie przyniosło zaskoczeń – tryb wait&see jest zachowywany, a decydenci byli jednogłośni, co do utrzymania programów płynnościowych na rynku długu, które niektórzy nazywają nieformalnym QE4, które od jesieni napędzało hossę na amerykańskim rynku akcji.

Ale nieoczekiwanie podczas konferencji prasowej szef FED dał do zrozumienia,

że FED bliżej przyjrzy się inflacji, która utrzymuje się na niskim poziomie. To szybko podbiło oczekiwania, co do potencjalnego poluzowania polityki za kilka miesięcy. Prawdopodobieństwo takiego ruchu w marcu skoczyło do 18 proc., ale już szanse na cięcie w końcu lipca są już wyraźne powyżej 50 proc. Oczywiście, że oczekiwania nie muszą iść w parze z realnymi posunięciami banku centralnego, ale jeżeli pod to podłożymy kontekst zarażania globalnej gospodarki koronawirusem, to zaczyna budować się z tego własna historia.

Kurs dolara dostał preteksty do podcięcia trendu wzrostowego,

kosztem innych safe haven, gdyby sytuacja na rynkach finansowych pozostawała nadal napięta. Opublikowane dzisiaj o godz. 14:30 wstępne dane nt. PKB w IV kwartale w USA wprawdzie podtrzymały oczekiwany poziom dynamiki wzrostu (2,1 proc. w ujęciu zanualizowanym), ale już wskaźnik PCE Core mocno wyhamował do 1,3 proc. k/k z 2,1 proc. k/k przy prognozie 1,7 proc. k/k. To powoduje, że wczorajsza uwaga Jerome Powella, co do perspektyw inflacji była słuszna.

Na wykresie kursu dolara BOSSA USD w ujęciu tygodniowym widać cofnięcie od górnego ograniczenia strefy oporu przy 82,85 pkt. Kurs dolara nie korzysta już tak z globalnego zamieszania, oddając pałeczkę kursowi franka CHF i jena JPY. Dobrze to widać zwłaszcza po zachowaniu się kursu dolara do franka USDCHF.

Inflacja problemem dla dolara - 1

Wykres tygodniowy kursu dolara BOSSA USD

Inflacja problemem dla dolara - 2

Wykres tygodniowy kursu dolara do franka USDCHF

Nota prawna

Notowania: USDCHF

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDCHF/

Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach.  Autora możesz obserwować na LINKEDIN TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk