• Odbierz prezent
inflacja usa

Opublikowane dziś dane o inflacji producentów w Stanach Zjednoczonych okazały się lepsze od oczekiwań, co jednak nie przeniosło się na umocnienie dolara. Rynki czekają na jutrzejsze odczyty danych o inflacji konsumentów.

 

Wskaźnik PPI, mierzący poziom inflacji cen producentów, pokazał, że w marcu wzrosły one o 0,3% w stosunku do lutego, choć spodziewano się wzrostu jedynie o 0,1% m/m. Po wyłączeniu cen energii i żywności wzrost również wyniósł 0,3% m/m, ale w tym przypadku oczekiwano wzrostu już o 0,2% m/m. W ujęciu rok do roku inflacja wzrosła z 2,8% do 3,0%, przy prognozie na poziomie 2,9%. Inflacja bazowa wzrosła z kolei z 2,5% do 2,7%, przy prognozie na poziomie 2,6%. Poziom inflacji bazowej był w marcu najwyższy od 6 lat.

 

Inflacja PPI

ppi

 

Dolar nie reagował dziś na wyższe od oczekiwań odczyty wskaźników inflacji producentów. Dane te nie mają tak dużego znaczenia dla rynku walutowego jak dane o inflacji konsumentów, gdyż to w oparciu o te drugie Fed kształtuje swoją politykę pieniężną. Dane o inflacji konsumentów zostaną opublikowane jutro i mogą one wywołać silne wahania na parach z USD.

 


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk