• Odbierz prezent
Inflacja powoli przestaje straszyć. Jakich decyzji Fedu i pozostałych banków centralnych możemy się spodziewać? Celownik obrany
fot. freepik.com

Wczoraj rynki finansowe zdawały się cieszyć z faktu, że inflacja w listopadzie w USA wyniosła mniej, niż oczekiwano. Mimo że CPI wciąż znajduje się powyżej 7 proc. i wcześniej był to poziom raczej sprzyjający spadkom cen akcji, to teraz wręcz odwrotnie. Dlaczego? Wydaje się, że z powodu, na razie trwałego odwrócenia się dynamiki wzrostu cen.

Po publikacji wczorajszych danych indeks dolara zdaje się słabnąć dziś o poranku po spadku do około 104 pkt. Dziś inwestorzy zdają się oczekiwać na decyzję Rezerwy Federalnej w sprawie stóp procentowych. Rynek oczekuje, że Fed zmniejszy swoją agresywną kampanię zacieśniania polityki monetarnej, ale może wskazać na wyższy szczyt dla stóp w przyszłości, czyli podwyżki mogą być mniejsze (zmienność stopy procentowej może zmaleć), ale mogą one trwać dłużej i finalnie wynieść nie 4,75-5 proc., a chociażby 5-5,25 proc.

W związku z powyższym na Wall Street mogła już zapanować niepewność, gdzie po wczorajszej pierwszej silnej wzrostowej reakcji, następnie indeksy zawróciły. Rynek po euforii mógł przejść do chłodnej kalkulacji, że choć tempo podwyżek może i będzie mniejsze, to na końcu prawdopodobnie lepiej mieć niższą stopę procentową niż wyższą. Wskazuje ona poziom stopy wolnej od ryzyka inwestycyjnego, a czym jest ona wyższa, tym wyceny akcji mogą być niższe.

 

Inflacja powoli przestaje straszyć. Jakich decyzji Fedu i pozostałych banków centralnych możemy się spodziewać? - 1

Źródło: Conotoxia MT5, US500, Daily

 

Konferencja i projekcje w centrum uwagi

Dziś traderzy będą uważnie obserwować konferencję prasową przewodniczącego Fed Jerome'a Powella po ogłoszeniu decyzji w celu uzyskania wskazówek dotyczących podwyżek stóp w przyszłości. Dodatkowych informacji mogą także przynieść najnowsze projekcje makroekonomiczne Fed. Wracając jeszcze do wczorajszych danych, roczna stopa inflacji w USA spowolniła do 7,1% w listopadzie 2022 r., w porównaniu z 7,7% w październiku i była poniżej oczekiwań rynkowych na poziomie 7,3%.

 

Pozostałe banki centralne na celowniku

W dalszej części tygodnie poznamy jeszcze decyzje równie istotnych banków centralnych. Inwestorzy tym samym mogą pozostawać ostrożni w swoich działaniach, gdyż na scenę wejdzie jeszcze Europejski Bank Centralny, Bank Anglii i Szwajcarski Bank Narodowy, które podejmą decyzje w sprawie polityki pieniężnej już w czwartek.


Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Nota prawna Conotoxia Ltd.


Cinkciarz.pl

Portale finansowe Cinkciarz.pl i Conotoxia.com udostępniają różne usługi finansowe, w tym: wymianę walut, przekazy pieniężne, płatności, karty wielowalutowe, pożyczki w wielu walutach oraz transakcje na rynku Forex. Dostawcami usług dla biznesowych oraz indywidualnych użytkowników portali są spółki należące do grupy Conotoxia Holding. Ich biura znajdują się w Zielonej Górze, Warszawie, Chicago i Limassol. Marka Cinkciarz.pl jest partnerem Chicago Bulls, a także piłkarskiej reprezentacji Walii.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk