• Inflacja konsumencka w Polsce spowolniła do 10,1% r/r w sierpniu (z 10,8% r/r w lipcu). Wyhamowanie wynikało głównie ze spadku cen żywności i napojów bezalkoholowych. Inflacja pozostaje zatem dwucyfrowa. Jej obniżenie do poziomu jednocyfrowego było jednym z warunków wymienionych przez prezesa NBP, A. Glapińskiego, w związku z możliwą obniżką stóp procentowych już na wrześniowym posiedzeniu. Niemniej jednak, inflacja zmierza poniżej poziomu 10%, więc rozpoczęcie łagodzenia polityki pieniężnej nie jest całkowicie wykluczone (data posiedzenia została przesunięta na 06.09). Według zrewidowanych szacunków polska gospodarka odnotowała spadek w II kwartale o 2,2% kw/kw i 0,6% r/r, głównie z powodu pogłębiającego się spadku konsumpcji prywatnej.
• Tempo wzrostu cen konsumpcyjnych w strefie euro nie spadło po raz pierwszy od maja, a inflacja pozostała w sierpniu w stagnacji na poziomie 5,3% r/r. Inflacja bazowa okazała się zgodna z szacunkami (0,3% m/m, 5,3% r/r). Podwyżka stóp procentowych na wrześniowym posiedzeniu EBC jest nadal niepewna (w kontekście wskaźników wyprzedzających sugerujących pogorszenie kondycji europejskiej gospodarki). Z kolei w USA rynek pracy pozostaje silny, ale pojawiają się oznaki ochłodzenia (mniejsza liczba oferty pracy JOLTS i ADP).
• W pierwszej połowie tygodnia euro umocniło się wobec dolara do poziomu 1,094 USD/EUR, ale w czwartek oddało większość zysków i powróciło do 1,085 USD/EUR. Handel na parze walutowej EUR/PLN był zdominowany przez wąski przedział 4,46-4,48. W stosunku do dolara złoty wahał się między 4,08-4,15 PLN/USD.
Roksana Cicha, analityczka instytucji płatniczej AKCENTA