• Odbierz prezent
Inflacja konsumencka w Polsce spowalnia, ale nadal jest dwucyfrowa
fot. freepik.com

• Inflacja konsumencka w Polsce spowolniła do 10,1% r/r w sierpniu (z 10,8% r/r w lipcu). Wyhamowanie wynikało głównie ze spadku cen żywności i napojów bezalkoholowych. Inflacja pozostaje zatem dwucyfrowa. Jej obniżenie do poziomu jednocyfrowego było jednym z warunków wymienionych przez prezesa NBP, A. Glapińskiego, w związku z możliwą obniżką stóp procentowych już na wrześniowym posiedzeniu. Niemniej jednak, inflacja zmierza poniżej poziomu 10%, więc rozpoczęcie łagodzenia polityki pieniężnej nie jest całkowicie wykluczone (data posiedzenia została przesunięta na 06.09). Według zrewidowanych szacunków polska gospodarka odnotowała spadek w II kwartale o 2,2% kw/kw i 0,6% r/r, głównie z powodu pogłębiającego się spadku konsumpcji prywatnej.

• Tempo wzrostu cen konsumpcyjnych w strefie euro nie spadło po raz pierwszy od maja, a inflacja pozostała w sierpniu w stagnacji na poziomie 5,3% r/r. Inflacja bazowa okazała się zgodna z szacunkami (0,3% m/m, 5,3% r/r). Podwyżka stóp procentowych na wrześniowym posiedzeniu EBC jest nadal niepewna (w kontekście wskaźników wyprzedzających sugerujących pogorszenie kondycji europejskiej gospodarki). Z kolei w USA rynek pracy pozostaje silny, ale pojawiają się oznaki ochłodzenia (mniejsza liczba oferty pracy JOLTS i ADP).

• W pierwszej połowie tygodnia euro umocniło się wobec dolara do poziomu 1,094 USD/EUR, ale w czwartek oddało większość zysków i powróciło do 1,085 USD/EUR. Handel na parze walutowej EUR/PLN był zdominowany przez wąski przedział 4,46-4,48. W stosunku do dolara złoty wahał się między 4,08-4,15 PLN/USD.

Roksana Cicha, analityczka instytucji płatniczej AKCENTA


Wiadomości prasowe

Wiadomości prasowe, dostarczane m.in. ze spółek giełdowych, Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych, Startup'ów oraz mikro przedsiębiorstw

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk