Reklama
WIG82 736,56+1,44%
WIG202 437,86+1,80%
EUR / PLN4,31-0,11%
USD / PLN3,99-0,02%
CHF / PLN4,43+0,40%
GBP / PLN5,04+0,08%
EUR / USD1,08-0,09%
DAX18 505,31+0,15%
FT-SE7 964,36+0,41%
CAC 408 216,29+0,14%
DJI39 778,19+0,05%
S&P 5005 253,69+0,10%
ROPA BRENT86,38+0,79%
ROPA WTI82,50+0,95%
ZŁOTO2 214,30+1,03%
SREBRO24,82+1,02%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Inflacja CPI w krajach strefy euro oraz USA, to będzie ważny tydzień na rynkach [sytuacja makroekonomiczna - Polska i świat]

BNP Paribas Biuro Maklerskie | 16:42 13 luty 2023
Inflacja CPI w krajach strefy euro oraz USA, to będzie ważny tydzień na rynkach [sytuacja makroekonomiczna - Polska i świat] | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Podczas środowego posiedzenia Rada Polityki Pieniężnej (RPP) utrzymała stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego (NBP) na niezmienionym poziomie (stopa referencyjna = 6.75%). Treść opublikowanego po decyzji komunikatu nie różniła się istotnie od informacji przekazanej przez RPP po styczniowym posiedzeniu. W efekcie uwaga rynków skupiona była przede wszystkim na czwartkowej konferencji Prezesa NBP Adama Glapińskiego.

Choć Prezes Glapiński stwierdził, że jest zbyt wcześnie, aby rozważać obniżki stóp procentowych w Polsce a Rada formalnie nie zakończyła jeszcze cyklu podwyżek to jednocześnie zaznaczył, że jeżeli przewidywana obecnie ścieżka inflacji potwierdzi się w nadchodzących miesiącach to w dalszej części roku może pojawić się przestrzeń do poluzowania polityki pieniężnej. Zasugerował, że więcej w tym temacie Rada będzie mogła powiedzieć w maju/czerwcu, kiedy tempo i skala dezinflacji w tym roku powinny być bardziej klarowne. W tym kontekście Prezes Glapiński wskazał na niepewność związaną z wysokością inflacji na początku roku, związaną m.in. ze zmianami podatkowymi, administracyjnymi a także z coroczną zmianą koszyka, według którego GUS wylicza inflację (dane zgodne z nowymi wagami CPI opublikowane zostaną w marcu). Według własnych przewidywań Prezesa, inflacja CPI powinna w połowie roku spaść poniżej 10% r/r, a na koniec roku roczne tempo wzrostu cen konsumpcyjnych powinno oscylować w okolicach 6%.

W naszej ocenie istotny wpływ na nastawienie RPP w najbliższym czasie mieć będzie przygotowywana przez analityków NBP nowa projekcja ekonomiczna, która przedstawiona zostanie członkom gremium przed marcowym posiedzeniem. Sądzimy, że jej wskazania potwierdzające trend spadkowy inflacji w tym roku może efektywnie zamknąć drzwi do dalszych podwyżek stóp procentowych. Uważamy jednak, że przewidywany powrót inflacji CPI do pasma odchyleń od celu NBP (2.5% +/- 1pp) dopiero w 2025 roku nie pozwoli na „gołębi” zwrot i jasną zapowiedź obniżek stóp procentowych już w tym roku. W naszym scenariuszu bazowym zakładamy, że szybki wzrost płac i „lepka” inflacja bazowa nie stworzą warunków do złagodzenia polityki pieniężnej przed końcem br. Jeżeli jednak inflacja okazałaby się niższa od naszych oczekiwań (i zbieżna z prognozą Prezesa Glapińskiego) nie wykluczamy, że Rada może zdecydować się na obniżki stóp procentowych w drugiej połowie roku. Zakładamy, że w takim wypadku taka decyzja mogłaby zapaść po wakacjach (na posiedzeniu we wrześniu lub październiku).

 

Reklama

Tydzień pod znakiem szacunków CPI krajach strefy euro oraz USA [sytuacja makroekonomiczna - Polska i świat] - 1

Tydzień pod znakiem szacunków CPI krajach strefy euro oraz USA [sytuacja makroekonomiczna - Polska i świat] - 1

 

Obecny tydzień na globalnych rynkach akcji upłynie pod znakiem publikacji szacunków CPI w krajach strefy euro oraz Stanów Zjednoczonych. Największy wpływ na sentyment i zmienność na rynku będzie miała wtorkowa publikacja CPI w USA. Rynek spodziewa się jej nieznacznego przyśpieszenia na początku roku do 0,5% m/m wobec spadku o 0,1% m/m w grudniu. Nieco wolniejszy wzrost prawdopodobnie odnotowała inflacja bazowa, bo o 0,4% m/m – oznacza to jednak dalsze obniżanie dynamik w ujęciu r/r. Dane o inflacji są szczególnie istotne w kontekście przyszłych decyzji Fed. Jerome Powell w swoich wypowiedziach wielokrotnie podkreślał, że mimo osłabienia presji inflacyjnej, potrzeba jeszcze „kilku” podwyżek, aby inflacja wróciła do celu.

 

Z kolei w Polsce tydzień rozpocznie się od publikacji danych o bilansie płatniczym w grudniu. Według naszych szacunków w ostatnim miesiącu 2022 roku Polska odnotowała 1200 mln EUR deficytu na rachunku bieżącym. We wtorek opublikowany zostanie wstępny szacunek PKB w IV kwartale, który prawdopodobnie wzrósł o 2,2%. Kolejnym istotnym punktem w kalendarzu będzie finalny szacunek inflacji CPI w styczniu. Według naszych szacunków poziom cen w pierwszym miesiącu nowego roku zwiększył się o 18% r/r.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


BNP Paribas Biuro Maklerskie

BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.


Reklama

Czytaj dalej