• Odbierz prezent
Indie wprowadzają surowsze prawo dla gigantów społecznościowych

Bez wątpienia dziś smartfon to dla nas niezwykle ważne centrum medialne, rozrywkowe. Od lat przecież można na nim zainstalować czy odpalić darmowe gry owoce, gry mobilne, różne aplikacje, jak i możemy korzystać z różnych mediów społecznościowych. Te ostatnie coraz bardziej rosną w siłę, co nie podoba się wielu rządom. W ostatnim czasie mogliśmy się dowiedzieć o tym, że Indie wprowadzają surowsze przepisy dla gigantów mediów społecznościowych.

Zmiany na wielkim rynku

Nie da się ukryć, że od kilku lat Indie stały się jednym z najbardziej interesujących rynków dla gigantów technologicznych, internetowych. Mamy przecież do czynienia z drugim na świecie krajem pod względem ludności. Z liczbą 1,35 mld niedługo mogą zdetronizować Chiny. Nie dziwi zatem to, że Facebook, Google bądź inni giganci inwestują miliardy w tym regionie.

Indie ogłosiły jednak niedawno nowe przepisy dla sieci społecznościowych, jak i innych usług internetowych obecnych w tym kraju, zwłaszcza mediów społecznościowych jak Facebook i Twitter. Indyjskie Ministerstwo Elektroniki i Technologii Informacyjnych zaprezentowało zupełnie nowe zasady. Giganci internetowi mają w pierwszej kolejności wprowadzić mechanizm rozpatrywania skarg dla użytkowników. Do tego mają wprowadzić specjalny dział z pracownikami, którzy będą rozpatrywali ewentualne skargi do 24 godzin i rozwiązywali problemy do 15 dni. Serwisy z mediami społecznościowymi mają także usuwać nagość i treści o charakterze seksualnym w ciągu 24 godzin, jeśli spotkały się one ze skargami.

Firmy typu Twitter, Facebook będą musiały także współpracować z urzędnikami z Indii, którzy będą powiązani z organami ścigania. Mają także zobowiązać się do publikowania comiesięcznych raportów dotyczących prowadzonych działań moderacyjnych. W przypadku bardzo popularnych wiadomości serwisy mają wskazywać ich autora, co ma redukować możliwość tworzenia fejkowych informacji, postów mających na celu wywołanie paniki, agresji.

Ministerstwo będzie mogło również regulować usługi mediów cyfrowych, zwłaszcza platformy z przeznaczeniem do transmisji strumieniowej wideo. Chodzi ponoć o przestrzeganie norm dziennikarskich. Nowe przepisy mają na celu uczynienie serwisów społecznościowych bardziej odpowiedzialnymi, jak i dodatkowo odpowiedzialnymi za treści na ich platformach. Już od pewnego czasu amerykańskie firmy musiały sobie jakoś radzić z obecną w ich mediach przemocą, mową nienawiści i konfliktem politycznym w Indiach. Poprzedni lokalny szef Facebooka musiał zrezygnować ze swojego stanowiska między innymi w związku ze sprzeciwem co do blokowania aktywistów krytykujących rząd Indii.

Tylko w ciągu ostatniego roku Indie znacząco zaostrzyły swoje przepisy związane z zagranicznymi firmami internetowymi. Najgłośniej z pewnością było o tym w czerwcu 2020 roku, kiedy to rząd zakazał korzystania z TikToka i innych chińskich aplikacji społecznościowych. W wyniku tego TikTok powoli wycofuje się z rynku. Jest to pokłosie wojny handlowej między Indiami a Chinami. Wykorzystać chcą to Stany Zjednoczone, dzięki czemu giganci technologiczni już teraz pompują w tamtejszy rynek miliardy dolarów. Trzeba się jednak zastanowić, jak amerykański rząd będzie patrzył na zmianę obecnych przepisów. Oczywistym jest bowiem, że nowe regulacje mają przede wszystkim za zadanie cenzurowanie mediów społecznościowych, co będzie raczej sprzeczne z polityką Joe Bidena. Większa kontrola nad gigantami takich mediów wydaje się czymś wskazanym, jednak odgórne ingerowanie w treści użytkowników zdaje się łamaniem wolności słowa, co zwłaszcza ma podłoże polityczne. Trzeba zatem poczekać na to, jak dokładnie na nowe przepisy zareagują sami zainteresowani. Niedawne wydarzenia w Australii pokazały, że Facebook jednak będzie walczył o swoje.


Julia Zagórska

Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego i Akademii Górniczo-Hutniczej. Głównie zajmuje się analizą wpływu wydarzeń makroekonomicznych na sytuację na rynku. Aktywny trader Forex od 2013 roku. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk