• Odbierz prezent
Indeksy walutowe z barometrami Exerii. Analizujemy kurs dolara australijskiego do dolara amerykańskiego i jena japońskiego

W przypadku analizowania sytuacji technicznej poszczególnych par na rynku walutowym warto posłużyć się także spojrzeniem na indeksy walutowe, które znajdziemy na exeria.com (np. dla dolara pod symbolem EDMSI.USD). Indeks danej waluty często pokazuje jej "wygładzone" zachowanie względem kilku (4) głównych walut (dostępne są również szersze wersje, oznaczone w tickerze dopiskiem "2", w skład których wchodzą także waluty surowcowe, jak AUD, CAD, czy NZD). Jeśli skorzystamy z funkcji barometrów, możemy przy pomocy popularnych wskaźników zbudować optyczny wgląd w to, czy zdefiniowane instrumenty (w tym przypadku indeksy walutowe) są np. wykupione, czy wyprzedane, a rezultat zobaczymy w postaci tzw. heat map, czyli wizualnego podglądu wartości zdefiniowanych wskaźników.

Dowiedz się więcej o możliwościach Exerii biorąc udział w webinarach.

RSI (H4) i Stochastic Oscillator (H1) dla indeksów walutowych

1

Im bardziej czerwony kolor, tym wartość wskaźnika zbliża się do zdefiniowanego przez nas, dolnego ograniczenia jego wahań (i odwrotnie w przypadku koloru zielonego). Kolory i wartości możemy ustawiać samodzielnie.

 

 

Zapisz mnie na najbliższy webinar!

 

Na załączonym przykładzie widzimy, że w przypadku RSI w interwale H4 najwyższe odczyty ma obecnie indeks dolara amerykańskiego i jena. Z kolei na przeciwnym biegunie mamy dolara australijskiego (m.in. efekt słabszych, nocnych danych o inflacji CPI w I kwartale). To już sugestia, że warto przyjrzeć się potencjalnym zagraniom długich pozycji na AUD/USD, czy AUD/JPY (jeśli oczywiście pojawi się jakiś popytowy setup, np. pozytywna formacja świecowa na wsparciu).

Kurs dolara australijskiego AUD/USD – wykres dzienny

1

Kurs dolara australijskiego do jena japońskiego AUD/JPY – wykres dzienny

1

Odczyty RSI z interwału H4 możemy uzupełnić o stworzenie np. drugiego zestawu barometrów. Tym razem można zerknąć na coś szybszego, np. oscylator stochastyczny w interwale H1. Tutaj zobaczymy, że co prawda nie dostaniemy potwierdzenia wykupienia dolara amerykańskiego, ale neutralnie zachowują się indeksy jena i dolara australijskiego. Przy okazji z w przypadku obu konfiguracji barometrów dostajemy też ostrzeżenie o krótkoterminowym wyprzedaniu w odniesieniu do złotego.

Webinar: BUY SELL Signals – automatyczna strategia na konsolidację

Wracając do praktycznego wykorzystania barometrów, jeśli spojrzymy na dwa typy wynikające z zastosowanej kombinacji wskaźników, czyli wykresy dzienne AUD/USD i AUD/JPY, to okaże się, że w obu przypadkach testowane/naruszane są właśnie istotne, horyzontalne wsparcia. Warto więc rozejrzeć się tutaj za sygnałami odbudowywania się obozu kupujących. Utworzenie popytowej reakcji (którą podejrzeć możemy na niższych interwałach) i w jej rezultacie walka o dolny cień świecy dziennej, byłoby sygnalnym uzupełnieniem tego, na co we wstępnej fazie zwróciły nam uwagę odcienie barometrów dla poszczególnych indeksów walutowych.

Takich szablonów do przeglądania rynku (w oparciu o kombinacje wybranych instrumentów, wskaźników, czy interwałów) można w exeria.com tworzyć na swoim profilu do woli, zyskując dzięki temu błyskawiczny wgląd w stan rynku.

 

Notowania: AUDUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/AUDUSD/

Tomasz Gessner

Związany z rynkiem od 2001 roku. Pracował jako analityk rynków finansowych w domach maklerskich IDM, BDM oraz EFIX. Od 2006 komentator bieżącej sytuacji na Stooq, a obecnie także analityk w Exeria.com.  

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk