• Odbierz prezent
Indeksy w USA w górę. Rynek akcji ponownie atrakcyjny. Notowania giełdowe

Z najnowszego bilansu pandemii koronawirusa wynika, że na terytorium Stanów Zjednoczonych w ciągu ostatniej doby zmarły 1783 osoby, zwiększając tym sam całkowitą liczbę ofiar wirusa do 16,5 tys. Dzień wcześniej zmarło 1973 osób, co stanowiło, największą dobową liczbę zgonów w USA. Najgorzej sytuacja wygląda w stanie Nowy Jork (7067), New Jersey (1709), Michigan (1076) oraz Luizjanie (702). Co jednak istotne, Anthony Fauci, dyrektor amerykańskiego Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych jest zdania, że najprawdopodobniej uda się uniknąć czarnego scenariusza, w którym zakładano 100-200 tys. zgonów. Według najnowszych modeli, szacuje się, że pandemia może pochłonąć w USA ok 60 tys. istnień. Doktor Fauci uważa, że uda się ograniczyć liczbę ofiar wirusa dzięki prowadzonym na dużą skalę testom oraz wprowadzonym ograniczeniom w sferze społecznej. Donald Trump dodał, że jesteśmy blisko szczytów epidemii i w kolejnych dniach sytuacja powinna się tylko poprawiać.

Rynek akcji ponownie atrakcyjny

Inwestorzy giełdowi na NYSE, zachęceni szybszą perspektywą zażegnania epidemii koronawirusa, ponownie rzucili się do zakupów akcji. Zapowiedź uruchomienia przez Rezerwę Federalną programu pożyczkowego, wartego 2,3 mld USD, dla zapewnienia płynności małym i średnim przedsiębiorstwom jak i samorządom lokalnym oraz władzom stanowym, wspierała zapędy byków. Na koniec sesji indeks małych spółek Russell 2000, wzrósł o prawie 5%, zacznie przekraczając na zamknięciu wzrosty głównych indeksów (S&P 500 +1,45, DOW +1,22%, NASDAQ +0,77%). Łyżką dziegciu dla rynków, a szczególnie dla notowań ropy, jest za to decyzja państw OPEC+ w sprawie rekordowych cięć wydobycia. Państwa grupy OPEC plus Rosja zdecydowały o ograniczeniu wydobycia czarnego złota w pierwszej fazie o 10 mln baryłek dziennie. Inwestorzy uznali jednak, że cięcia są zbyt małe i wyprzedawali kontrakty na ropę.

Zakładając, że lekarze, modele statystyczne i Donald Trump mają rację i jesteśmy już blisko szczytów zachorowań, gracze giełdowi, powinni zadać sobie pytanie: jak szybko globalna gospodarka powróci do stanu sprzed wybuchu epidemii… i skonfrontować odpowiedź z obecnymi poziomami indeksów.

 


MM Prime TFI

MM Prime TFI S.A. jest niezależnym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, opierającym się w pełni na polskim kapitale. Towarzystwo nie należy do żadnej kapitałowej grupy bankowej czy ubezpieczeniowej - jego założycielami są członkowie zarządu oraz rady nadzorczej spółki. Akcjonariuszami są także zarządzający funduszami, co stabilizuje politykę inwestycyjną firmy. MM Prime TFI S.A. zarządza funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi o zróżnicowanych klasach aktywów.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk