• Odbierz prezent
Indeksy w USA poprawiają szczyty wszech czasów, DAX najwyżej w tym roku

Na dzisiejszej sesji dominują pozytywne nastroje. Inwestorzy kierują się w stronę ryzykowniejszych aktywów, takich jak akcje. Niemiecki indeks giełdowy po raz kolejny znalazł się na najwyższych poziomach w tym roku.

Po wybiciu poziomu 13 000 pkt, ruch w górę był kontynuowany

i ostatecznie sesja zamknęła się kolejne 100 punktów wyżej, co oznacza wzrosty na ponad 1,3%. Sesja za oceanem wygląda podobnie, z tym, że tam wyznaczane są nowe szczyty wszechczasów. Obecny sentyment można tłumaczyć zbliżającym się “porozumieniem” handlowym pomiędzy USA, a Chinami. Pomimo, że dwie największe światowe gospodarki dalej nie zgadzają się w wielu kwestiach, to w najbliższym czasie mają podpisać umowę, odnośnie tych obszarów w których mogą osiągnąć kompromis. Pełniący stanowisko sekretarza handlu USA - Wilbur Ross powiedział, że w tym miesiącu zostanie osiągnięte częściowe porozumienie ze stroną chińską. Wilbur zapowiedział także przyznanie licencji amerykańskim firmom, które pozowlą na handel z Huawei. Pojawiła się też wzmianka mogąca sugerować pozbycie się ryzyka nałożenia ceł na europejskie samochody, co napędza spółki związane z motoryzacją. 

Jeśli chodzi natomiast o sesję na GPW, ta zakończyła się na solidnym plusie.

Z racji święta, handel w piątek się nie odbywał, dalego też polskie indeksy miały co nadrabiać. Dzień zaczął się od pokaźnej luki wzrsotowej, a ostatecznie WIG20 zyskał w poniedziałek aż 3,19%! Panujacy na rynkach zagraniczncyh optymizm wyraźnie pomógł polskiej giełdzie. Biorąc pod uwagę 20 największych spółek, wszystkie zakońćzyły dzisiejszą sesję nad kreską. Najlepiej radziły sobie KGHM (+6,3%), Jastrzębska Spółka Węglowa (+6,2%) oraz Dino Polska (5,5%). 

 

 


Łukasz Stefanik

Analityk Rynków Finansowych XTB. Trader obecny na rynku OTC nieprzerwanie od 2009 roku. Specjalizuje się głownie w geometrii rynkowej oraz układach opartych o liczby Fibonacciego. Transakcje i analizy Łukasza możesz śledzić na TradingDot.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk