• Odbierz prezent
Indeksy w USA gotowe do wzrostów? Możliwy koniec korekty
fot. freepik.com

Inwestorzy, którzy spodziewali się kontynuacji spadków indeksów giełdowych w USA zostali zaskoczeni na koniec tygodnia. Piątek przyniósł wzrosty na głównych indeksach amerykańskich o 1.60% (S&P500) i o 1.34% (Dow Jones Industrial). Co więcej, na wykresach pojawiły się formacje mogące świadczyć o zakończeniu korekty spadkowej.

Czytaj także: Korekta prosta - co to jest i jak z niej skorzystać

W lekcji 59. Najlepszego Kursu Analizy Technicznej dla Początkujących online za darmo poruszamy temat związny z korektami. Omówiona została tzw. korekta prosta inaczej nazywana zigzakiem.  Z tego materału dowiesz się: - Jak wygląda korekta prosta - Jakie powinny być zależności pomiędzy poszcze.. Czytaj
Korekta prosta - co to jest i jak z niej skorzystać

Jeden krok od powrotu wzrostów na S&P500

Spadki z minionego tygodnia zatrzymały się w nieprzypadkowym miejscu bo na poziomie wsparcia w okolicach 3230. Na wykresie można oprócz tego znaleźć dwie składowe świadczące o możliwym wznowieniu trendu wzrostowego:

- podobieństwo aktualnych spadków do wcześniejszych korekt: prostej (zygzaka) i płaskiej, po których zakończeniu trend był kontynuowany;

- formacja tzw. gwiazdy porannej złożona z 3 świec (jak pokazano na wykresie). Formacja ta pojawiająca się po ruchu spadkowym może oznaczać powrót do wzrostów.

Ostatnią przeszkodą dla byków, ale jakże konieczną do ziszczenia się powyższego scenariusza jest pokonanie poziomu oporu (czerwona strefa) w okolicach 3320-3330.

 Wykres 1. Notowania indeksu S&P500, interwał dzienny – Źródło: stooq.pl

Wykres 1. Notowania indeksu S&P500, interwał dzienny – Źródło: stooq.pl

Notowania Dow Jones również na wsparciu

Analogiczna sytuacja znajduje się na wykresie indeksu Dow Jones Industrial. Kurs reaguje na ostatnie szczyty w okolicach 8800 tworząc formację gwiazdy polarnej. Korekta prosta ABCD przypomina wcześniejsze dwie korekty z kwietnia i czerwca, który były chwilową przerwą we wzrostach. Gdyby ten scenariusz miał się powtórzyć byki potrzebują jeszcze wybicia poziomu oporu na 9130 i atak na szczyty z początku roku stoi otworem.

 Wykres 2. Notowania indeksu Dow Jones Industrial, interwał dzienny – Źródło: stooq.pl

Wykres 2. Notowania indeksu Dow Jones Industrial, interwał dzienny – Źródło: stooq.pl

Notowania: S&P 500

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/SP:SPX/

Michał Kalista

Z rynkami finansowymi związany od 2007 roku; Od początku zorientowany na analizę techniczną, obecnie z uwzględnieniem fundamentów, danych makro oraz psychologii. W analizie opiera się na Price Action, formacjach cenowych oraz geometrii rynku. Prywatnie pasjonat gitary klasycznej i pieszych wędrówek po Beskidzie Niskim i Bieszczadach.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk