• Odbierz prezent
Indeksy S&P500 i DAX dynamicznie odbiły, a miało być tak pięknie… Odrobina psychologii rynkowej i ważny detal tradingowy

Większość inwestorów cieszy się, kiedy na giełdzie mamy do czynienia ze wzrostami i jednocześnie ponoszą straty podczas spadków. Jednak nie jest to regułą. Rynkowe niedźwiedzie podchodzą do rynku dokładnie odwrotnie i to właśnie ich rozgrzane głowy są odpowiedzialne za wczorajsze wzrosty. Dlaczego? Już wyjaśniamy.

Sentyment rynkowy potrafi mocno pomagać

Przeglądając fora internetowe oraz czytając komentarze giełdowe analityków, można wyciągnąć wiele ciekawych wniosków. Często warto to robić nawet nie dlatego by uzyskać jakąś cenną informację, lecz sprawdzić co sądzi tak zwana „ulica”. W ostatnim czasie pojawia się na nich wiele emocji. Pomimo potężnych wzrostów od dołka z połowy marca, wciąż mnóstwo inwestorów jest do nich nastawionych sceptycznie. Mówiąc szczerze, ja osobiście również. Jednak nie ma to kompletnie żadnego znaczenia co myśli dana jednostka. Liczy się jedynie to, czego chce rynek. Niestety nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. Brak wiary w trwałość i realny wpływ programów pomocowych na realną gospodarkę sprawiają, że ogromna ilość traderów, spekulantów czy właśnie inwestorów, całkowicie odpuściła rozgrywanie pozycji long podczas ostatnich wzrostów. W efekcie, jedyne na co polują to idealne miejsce na rozegranie shortów, podczas rynkowego zwrotu. Oczywiście, kiedyś trafią, ale akurat wczoraj dane dotyczące sentymentu na S&P500 i pozostałych indeksach amerykańskich, były przeciwko nim. 48,9% niedźwiedzi oraz Fear & Greed Index na poziomie 47, dawały do myślenia.

Wczorajsza sesja na najważniejszych indeksach świata

Mówi się, że jak Ameryka kichnie, to cały świat ma katar. Jest w tym bardzo wiele racji, ponieważ faktycznie amerykański rynek kapitałowy ma kluczowy wpływ na przebieg notowań w pozostałych zakątkach świata. Wczoraj mieliśmy do czynienia ze słabym początkiem sesji w Stanach Zjednoczonych. Wszystkie trzy indeksy: S&P500, NASDAQ oraz DOW JONES traciły na wartości. W trakcie sesji doszło jednak do odbicia, ostatecznie doprowadzającego je do ponad 1% wzrostów.

SP500 

Wykres 1. Indeks S&P500 (25 czerwca 2020)

NASDAQ 

Wykres 2. Indeks NASDAQ COMPOSITE (25 czerwca 2020)

 DJI

Wykres 3. Indeks DOW JONES INDUSTRIAL (25 czerwca 2020)

Co słychać na niemieckim DAX-ie?

Ulubionym indeksem polskich spekulantów jest niewątpliwie DAX. Charakteryzuje się on bardzo dużą zmiennością, co przyciąga „szybki kapitał”. Od jakiegoś czasu on jest przedmiotem ogromnych oczekiwań spadkowych, ale wczoraj zachował się bardzo podobnie do amerykańskich indeksów.

 DAX

Wykres 4. Indeks DAX (25 czerwca 2020)

Pamiętajmy, że rynkiem rządzi kasa. Z tego względu warto oprócz przewidywań co do kierunku, zwrócić uwagę również na kalendarz. W czerwcu mamy do czynienia z dwoma ważnymi wydarzeniami. Jednym jest rozliczenie kontraktów, natomiast drugim zakończenie kwartału. Wielu zarządzających będzie zainteresowanych „dowiezieniem” rewelacyjnego wyniku do końca miesiąca, aby otrzymać sowite premie.

Notowania: DAX

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/XETR:DAX/

Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk