• Odbierz prezent
Indeksy S&P500, DJIA i Nasdaq osiągnęły najlepsze wzrosty kwartalne

Na wtorkowej sesji główne indeksy za oceanem kontynuowały wzrosty. Indeks DJIA wzrósł 217 punktów, tym samym odrobił z nawiązką straty z zeszłego piątku. Notowaniom po części pomogły statystyki podsumowujące pierwsze półrocze 2020 roku, gdzie indeksy S&P500 i DJIA osiągnęły najlepsze wzrosty kwartalne od 1998 roku, a Nasdaq rósł najmocniej w tym kwartale od 2001 roku.

Z drugiej strony wzrostom nie przeszkodziło wystąpienie publiczne J. Powella, który podziela obawy o niepewność kształtu ścieżki rozwoju gospodarczego z powodu panującej epidemii. Podtrzymanie przez szefa Fed zapewnień, że będzie działał agresywnie i proaktywnie, aby wesprzeć gospodarkę przełożyło się na zwiększenie aktywności kupujących w ostatniej godzinie sesji. Mniej optymistycznie zakończyła się sesja na europejskich parkietach, gdzie w szczególności po publikacji danych dotyczących dynamiki PKB za IQ`20 roku indeksy niektórych krajów mocno traciły na wartości.

Ostatnia sesja w tym półroczu zakończyła się realizacją zysków na polskim parkiecie. Wśród indeksów najmocniej tracił mWIG40 i sWIG80, który w drugim kwartale wspiął się na poziomy nie widziane od połowy 2018 roku. Wśród indeksów sektorowych najmocniej tracił WIG-leki (ok. -5%) wskutek spadku popytu na leki i produkty sprzedawane w aptekach, które w marcu przeżywały oblężenie. Wśród spółek z indeksu WIG20 najmocniej rosły akcje Lotosu po publikacji przez PKN Orlen życzliwszego stanowiska Komisji Europejskiej w sprawie fuzji obu firm. Natomiast opublikowane przez Gazprom informacja o zwróceniu PGNiG kwoty 1,5 mld USD nadpłaty za gaz powinna pomóc notowaniom spółki. Natomiast w przypadku rynku szerokiego drugi dzień z rzędu mocno traciły akcje spółki 11 Bit Studios, którego informacje o postępach prac nad grą „Projekt 8” inwestorzy odczytali jako opóźnienie w premierze gry. Silnym spadkiem zakończyły się również notowania ZE PAK-u, którego notowania po publikacji wyników za IQ`20 roku traciły 11%.

WIG w układzie dziennym

Indeksy S&P500, DJIA i Nasdaq osiągnęły najlepsze wzrosty kwartalne - 1


Biuro Maklerskie Alior Bank SA

Zespół Analiz i Doradztwa Biura Maklerskiego Alior Bank SA: Zbigniew Obara, Marcin Brendota, Tomasz Kolarz  

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk