• Odbierz prezent
Indeksy po decyzji Fed. Komentarz giełdowy

Najważniejszym wydarzeniem wczorajszej sesji była decyzja Fed w sprawie stóp procentowych. Rezerwa Federalna nie zaskoczyła inwestorów i zgodnie z oczekiwaniami obniżyła stopy procentowe o 25 punktów bazowych.

Podobnie zachował się Bank Japonii,

a także Szwajcarski Bank Narodowy oraz Bank Anglii. Wszystkie banki zachowały się zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami. Być może pewien niedosyt pozostał tylko po decyzji SNB, gdzie część inwestorów oczekiwała jednak obniżki stóp, co przełożyło się na umocnienie franka szwajcarskiego. Niemniej postanowienia bankierów centralnych nie wpłynęły w znaczący sposób na rynek giełdowy.

Jeśli chodzi o dzisiejszą sesję w USA,

ta rozpoczyna się od wzrostów. Pomimo, że wczoraj w godzinach wieczornych mogliśmy obserwować nieznaczne cofnięcie za sprawą decyzji Fed, to tuż przed godziną 17:00 amerykańskie indeksy giełdowe znajdują się na przyzwoitym plusie. Dow Jones notuje +0,3%, z kolei S&P500 i Nasdaq rosną odpowiednio 0,43% i 0,72% . Nastroje są dobre, a wczorajsza niewielka korekta została wykorzystana przez kupujących. Indeksy powoli zmierzają w rejony szczytów wszech czasów. Aby doszło do ich wybicia, przydałby się jakiś impuls, chociażby w postaci pozytywnych informacji w sprawie umowy handlowej pomiędzy USA i Chinami, na razie brakuje jednak konkretnych informacji.  

Wzrosty mogliśmy także obserwować w Europie,

przed zakończeniem sesji większość walorów znajduje się na plusie. Niemiecki indeks giełdowy rośnie 0,6%, francuski CAC i londyński FTSE zyskują o 0,05% więcej. Wyraźny ruch w górę możemy także obserwować na giełdzie w Hiszpanii (+1,1%). Niestety GPW plasuje się wyraźnie w tyle, wszystkie polskie indeksy znajdują się pod kreską. Spośród najgorzej radzących sobie spółek należy wyróżnić JSW, gdzie kontynuowany jest długoterminowy trend spadkowy, notowania nurkują ponad 5%, kurs zbliża się do najniższych poziomów w tym roku. Nieznacznie gorzej radzą sobie też banki Leszka Czarneckiego, po dwóch dniach dwucyfrowych wzrostów przyszedł czas na korektę. Idea Bank traci ponad 1%, a Getin Noble Bank zniżkuje aż 5%.

 


Łukasz Stefanik

Analityk Rynków Finansowych XTB. Trader obecny na rynku OTC nieprzerwanie od 2009 roku. Specjalizuje się głownie w geometrii rynkowej oraz układach opartych o liczby Fibonacciego. Transakcje i analizy Łukasza możesz śledzić na TradingDot.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk