• Odbierz prezent
Indeksy PMI na świeczniku. Najważniejsze informacje z kraju i ze świata plus kalendarz makroekonomiczny (06 grudnia 2022)
fot. Materiał własny

We wtorek o 14:30 publikowane będą październikowe dane o bilansie w handlu zagranicznym USA. Konsensus zakłada 80 mld USD deficytu wobec 73 mld deficytu we wrześniu.

 

W kraju

 • Sprzedaż detaliczna w Polsce w październiku wzrosła o 5,5% r/r, po wzroście o 7,7% r/r we wrześniu - podał Eurostat. W ujęciu miesięcznym sprzedaż spadła o 1,8%.
 • BGK w listopadzie wypłacił ok. 3,38 mld zł z perspektywy 2014-20, a sumaryczna kwota z tej perspektywy wzrosła do 301,88 mld zł - podał BGK w komunikacie.
 • Liczba ubezpieczonych w ubezpieczeniu zdrowotnym na koniec października wyniosła 16.983,4 tys. wobec 16.935,6 tys. na koniec września - podał ZUS w opracowaniu miesięcznym.
 • Rząd chce poszerzyć możliwości poręczeniowo-gwarancyjne BGK - podano w projekcie ustawy skierowanej w poniedziałek do konsultacji społecznych.

Rząd chce poszerzyć możliwości poręczeniowo-gwarancyjne BGK. Najważniejsze informacje z kraju i ze świata plus kalendarz makroekonomiczny (06 grudnia 2022) - 1

 

 

Ze świata

 • Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług strefy euro, przygotowywany przez S&P Global, wyniósł w listopadzie 48,5 pkt. wobec 48,6 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w II wyliczeniu. Wstępnie szacowano wskaźnik na 48,6 pkt.
 • Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Niemiec, przygotowywany przez S&P Global, wyniósł w listopadzie 46,1 pkt. wobec 46,5 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w II wyliczeniu. Wstępnie szacowano, że indeks wyniesie 46,4 pkt.
 • Wskaźnik zaufania wśród inwestorów w strefie euro w grudniu wyniósł -21,0 pkt. wobec -30,9 pkt. miesiąc wcześniej - podała grupa badawcza Sentix w komunikacie. Analitycy spodziewali się wskaźnika -27,5 pkt.
 • Sprzedaż detaliczna w strefie euro w październiku w ujęciu miesiąc do miesiąca, spadła o 1,8%, a miesiąc wcześniej wzrosła o 0,8%, po korekcie z +0,4% - poinformował w komunikacie Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej. Analitycy spodziewali się m/m -1,7%.
 • Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Francji, przygotowywany przez S&P Global, wyniósł w listopadzie 49,3 pkt. wobec 51,7 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w II wyliczeniu. Wstępnie szacowano 49,4 pkt.
 • Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Chin, wyniósł w listopadzie 46,7 pkt. wobec 48,4 pkt. w poprzednim miesiącu - podały Caixin i Markit Economics. Analitycy spodziewali się 48,0 pkt.
 • Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze usługowym przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w listopadzie 46,2 pkt. wobec 47,8 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w końcowym wyliczeniu. Wskaźnik wstępnie szacowano na 46,1 pkt.
 • Indeks PMI composite w USA, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w listopadzie 46,4 pkt. wobec 48,2 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w końcowym wyliczeniu. Wskaźnik wstępnie szacowano na 46,3 pkt.
 • Wskaźnik ISM aktywności w usługach w USA w listopadzie wzrósł do 56,5 pkt., wobec 54,4 pkt. w poprzednim miesiącu - podał Instytut Zarządzania Podażą (ISM). Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 53,3 pkt.
 • Zamówienia w przemyśle amerykańskim w październiku wzrosły o 1%. m/m - poinformował Departament Handlu USA. Analitycy szacowali, że zamówienia wzrosną o 0,7% m/m.

Rząd chce poszerzyć możliwości poręczeniowo-gwarancyjne BGK. Najważniejsze informacje z kraju i ze świata plus kalendarz makroekonomiczny (06 grudnia 2022) - 2


Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Treści przygotowane przez Dział Analiz Makroekonomicznych i Głównego Ekonomistę Alior Bank. Opracowanie zawierające codzienny komentarz najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych w kraju i na świecie, analizę zachowania głównych par walutowych jak EUR-USD, EUR-PLN i USD-PLN oraz głównych rynków obligacji skarbowych w tym 10-letnich papierów dłużnych w Polsce, USA i Niemczech. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk