Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31+0,06%
USD / PLN4,00+0,18%
CHF / PLN4,43+0,06%
GBP / PLN5,05+0,13%
EUR / USD1,08-0,12%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Indeksy giełdowe w Europie osiągają wzrosty, kontrakty w USA również na plusie

PAP | 15:58 26 listopad 2018
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Kontrakty w USA rosną, podobnie jak indeksy giełd europejskich, a zwłaszcza włoskiej. Analitycy wskazują, że rynki starają się otrząsnąć po wyprzedaży z poprzedniego tygodnia. Dolar się osłabia wobec koszyka walut. Kontrakty na S&P 500 rosną w środę o 1,07 proc., na Dow Jones Industrial zwyżkują o 0,96 proc., a na Nasdaq idą w górę o 1,48 proc.

Weź udział w darmowym kursie inwestycyjnym z Dawidem Augustynem

 BIORĘ UDZIAŁ

Reklama

 



Przed rozpoczęciem sesji rosną kontrakty na spółki sektora sprzedaży detalicznej, m.in. Amazon, Walmart, Macy's, po tym jak zaczynają spływać rezultaty ze sprzedaży w czasie "czarnego piątku".

W Europie indeks Euro Stoxx 50 rośnie o 0,83 proc., niemiecki DAX zwyżkuje o 1,09 proc., francuski CAC 40 idzie w górę o 0,58 proc., a brytyjski FTSE 100 jest 0,66 proc. na plusie.

Indeks giełdy w Mediolanie FTSE MIB zyskuje 2,5 proc. Zyskują akcje włoskich banków: Intesa Sanpaolo, UniCredit, Banco BMP i UBI zwyżkują po ponad 3 proc.

Eurodolar idzie w górę o 0,3 proc. do 1,1372.

Kwotowanie USD/JPY spada o 0,05 proc. do 112,97.

Kurs funta zwyżkuje o 0,32 proc. wobec dolara do 1,2855.

Rentowność 10-letnich UST rośnie o 3 pb do 3,06 proc. Z kolei rentowność 10-letnich włoskich obligacji spada o 13 pb - do 3,27 proc.

BREXIT - TRUDNE GŁOSOWANIE W BRYTYJSKIM PARLAMENCIE

Brytyjska premier Theresa May przedstawi w poniedziałek w parlamencie oświadczenie w sprawie Brexitu po niedzielnym szczycie w Brukseli. Premier May musi teraz przekonać parlament do przyjęcia porozumienia. Głosowanie w parlamencie ma odbyć się 12 grudnia - donosi "The Telegraph".

Sprzeciw wobec umowy wyjścia zapowiedziała m.in. wspierająca jej mniejszościowy rząd północnoirlandzka Demokratyczna Partia Unionistów, a także ponad 80 eurosceptycznych posłów rządzącej Partii Konserwatywnej. Wszystkie partie opozycyjne zapowiedziały głosowanie przeciwko porozumieniu.

W niedzielę przywódcy państw i rządów 27 krajów UE zatwierdzili na szczycie w Brukseli umowę ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z UE i deklarację polityczną ws. przyszłych relacji. Dokument rozwodowy musi zostać teraz przegłosowany przez PE i parlament brytyjski.

WŁOSKI RZĄD ŁAGODZI STANOWISKO WS. BUDŻETU

Włoski rząd nie wyklucza nieznacznej redukcji deficytu, zapisanego w projekcie budżetu na przyszły rok, który został odrzucony przez Komisję Europejską.

"Liczby dziesiętne nie są problemem" - oświadczył wicepremier, szef MSW Matteo Salvini z Ligi, po raz pierwszy dając do zrozumienia, że możliwe jest też zejście do deficytu 2,2 proc. PKB.

Z kolei Armando Siri, doradca ekonomiczny wicepremiera Salviniego, powiedział w wywiadzie dla "Il Messaggero", że "możliwe jest dostrojenie budżetu".

Tym samym "upada tabu 2,4 proc" - podkreślają komentatorzy we włoskich mediach.

Premier Włoch Giuseppe Conte, wicepremierzy - Luigi Di Maio i Matteo Salvini oraz minister finansów Giovanni Tria według anonimowych źródeł mają rozważać różne cele budżetowe na spotkaniu w poniedziałek w Rzymie o 19.30.

Nastroje w największej gospodarce strefy euro uległy pogorszeniu w związku z oznakami słabnięcia popytu zagranicznego, a rosnące napięcia handlowe na świecie nadal hamują wzrost w niemieckiej gospodarce - zwracają uwagę analitycy.

 

UKRAINA WPROWADZA STAN WOJENNY

Na rynkach z zaniepokojeniem śledzony jest rozwój sytuacji po ostrzelaniu przez siły rosyjskie okrętów marynarki wojennej Ukrainy w Cieśninie Kerczeńskiej.

Reklama


Ukraina postawiła swoja armię w stan gotowości i wprowadziła stan wojenny. Prezydent Ukrainy zażądał w poniedziałek od Rosji natychmiastowego uwolnienia marynarzy z zajętych w cieśninie okrętów oraz zwrotu tych jednostek Ukrainie.

W niedzielę dwa kutry oraz holownik marynarki wojennej Ukrainy, które płynęły z Odessy do ukraińskiego portu w Mariupolu nad Morzem Azowskim, zostały ostrzelane, a następnie zajęte przez rosyjskie siły specjalne. Władze Ukrainy nie mają oficjalnych informacji o tym, co dzieje się z 23 członkami załóg tych jednostek. Podczas zdarzenia rannych zostało sześciu ukraińskich marynarzy.

AKTYWNOŚĆ BANKÓW CENTRALNYCH W TYM TYGODNIU

O 15:00 swoje wystąpienie przed Parlamentem Europejskim będzie miał prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi. Główny ekonomista EBC Peter Praet stwierdził w poniedziałek, że w ostatnim czasie doszło do spowolnienia dynamiki wzrostu PKB, a ryzyka dla perspektyw gospodarczych są coraz poważniejsze. Praet zapewnił też, że „koniec programu QE nie oznacza wycofania się z akomodacyjnej polityki monetarnej”.

We wtorek wiceprezes Fed Rich Clarida wystąpi w Nowym Jorku, a szef Fed Jerome Powell w środę wystąpi w Klubie Ekonomicznym w Nowym Jorku.

W najbliższy czwartek zostanie opublikowany protokół z listopadowego posiedzenia Fed.

Ropa WTI na NYMEX drożeje o 1,6 proc. do 51,23 USD za baryłkę.





Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


PAP null

PAP

Polska Agencja Prasowa Spółka Akcyjna – publiczna agencja prasowa, jedyna państwowa agencja informacyjna w Polsce. Zgodnie ze statutem do jej zadań należy uzyskiwanie i przekazywanie odbiorcom rzetelnych, obiektywnych i wszechstronnych informacji z kraju i z zagranicy. Agencja jest także zobowiązana do upowszechniania stanowiska Sejmu, Senatu, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Rady Ministrów, a także umożliwia innym naczelnym organom państwa prezentowanie swoich stanowisk w ważnych sprawach państwowych.


Reklama

Czytaj dalej