• Odbierz prezent
Indeks ZEW: Nastroje w niemieckiej gospodarce najgorsze od czasów kryzysu

We wtorek 13 sierpnia poznaliśmy lipcowe odczyty indeksu ZEW, badającego nastroje niemieckich inwestorów. Okazały się one znacznie gorsze od rynkowych oczekiwań, osiągając najniższą wartość od niemal ośmiu lat. To już kolejne niepokojące dane z niemieckiej gospodarki, po bardzo słabych odczytach z niemieckiego przemysłu, takich jak PMI, czy wartość produkcji w lipcu.

 

Odczyt indeksu ZEW w sierpniu wyniósł -44,1 pkt., co jest znacznym i nieoczekiwanym spadkiem wobec -24,5 pkt. odnotowanych w lipcu. Wprawdzie analitycy przewidywali gorszy wynik, jednak nie spodziewali się aż takiego spadku, prognozując odczyty w okolicach -30 pkt.

Jest to najniższa wartość indeksu ZEW od grudnia 2011 r. Niższe odczyty notowano wyłącznie w latach 2007-2008, czyli w czasach apogeum skutków ostatniego kryzysu finansowego.

 

Indeks ZEW jest cyklicznym (comiesięcznym) badaniem koniunktury gospodarczej w Niemczech, publikowanym przez instytut Zentrum für Europäische Wirtschaftsforschung w Mannheimie od 1991 r. Jego wyniki oparte są na ankiecie przeprowadzonej wśród analityków i managerów portfolio z ok. 200 niemieckich instytucji finansowych. Wynik wyrażony w procentach określa róznicę pomiędzy odsetkiem ankietowanych przewidujących poprawę koniunktury gospodarczej Niemiec a tych, którzy prognozują pogorszenia kondycji gospodarki.

W zeszłym tygodniu Niemiecki Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące produkcji przemysłowej w czerwcu, które wykazały spadek jej wartości aż o ponad 5% w ujęciu rocznym. również lipcowe PMI z niemieckiego przemysłu okazały się najgorsze od siedmiu lat.

 

Należy miec na uwadze, że słabe wyniki niemieckiej gospodarki mogą w znaczący sposób odbić się na danych z Polski.

Czytaj także: Niemcy blisko recesji? Kolejne fatalne dane sektora przemysłowego

W środę 7 sierpnia Niemiecki Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące produkcji przemysłowej w czerwcu u naszego zachodniego sąsiada. Wyniki po raz kolejny okazały się gorsze od oczekiwań i to w znaczącym stopniu. Kolejne słabe odczyty, po niedawnych słabych przemysłowych PMI wskazują na coraz .. Czytaj
Niemcy blisko recesji? Kolejne fatalne dane sektora przemysłowego

 

Notowania: DAX

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/XETR:DAX/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk