• Odbierz prezent
Indeks ZEW bez większego wpływu na euro. Kurs euro i funta do dolara pogłębia spadki

Początek bieżącego tygodnia rozpoczął się w nienajlepszych nastrojach, co skutkowało wzrostem awersji do bardziej ryzykownych aktywów. Giełdy dość mocno zniżkowały na skutek powrotu obaw o kwestie włoskiego budżetu.

Dziś mija ostateczny termin

wyznaczony przez Komisję Europejską, jaki rząd Włoch otrzymał na skorygowanie swojego założeń, które w opinii Brukseli opierają się na zbyt optymistycznych prognozach wzrostu gospodarczego. Ponadto żywym tematem pozostaje kwestia negocjacji w sprawie wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Choć z obydwu stron padają zapewnienia, że jest chęć wypracowania porozumienia, to jednak nie ma pewności, że strony ostatecznie dogadają się.

Weź udział w darmowym kursie o zarządzaniu kapitałem

SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY

W kolejnych dniach uwagą będą przykuwać wstępne dane dotyczące dynamiki PKB w III kw. w Niemczech i całej strefie euro. Ostatnie publikacje wskazywały na wyhamowanie tempa wzrostu we wspomnianych gospodarkach, co było po części pokłosiem obserwowanego spowolnienia globalnego popytu. W dalszym ciągu główny ekonomista EBCPeter Praet – zapewnia, że bank będzie podchodził ostrożnie do kwestii normalizacji polityki pieniężnej.

W wyniku słabości europejskiej waluty,

główna parta walutowa euro do dolara EUR/USD wybiła się dołem z zakresu wahań 1,1300-1,1500 i zbliżyła się w rejon okrągłego poziomu 1,1200. Dziś notowania euro będą pozostawały pod wpływem publikacji indeksu ZEW z Niemiec i całej strefy euro. Odczyt wskaźnika nastrojów analityków i inwestorów instytucjonalnych w odniesieniu do kondycji gospodarki strefy euro rozczarował w listopadzie i uplasował się na poziomie -22 pkt. w porównaniu do -19,4 pkt. w poprzednim miesiącu. Indeks ZEW dla Niemiec wyniósł natomiast -24,1 pkt. co było nieco lepszym odczytem w porównaniu do października tego roku.

Walucie brytyjskiej ciąży wciąż

nierozstrzygnięta kwestia porozumienia ws. Brexit’u. Dziś ponadto funt GBP pozostaje pod wpływem opublikowanych danych z rynku pracy w Wielkiej Brytanii, które wskazywały na przyśpieszenie dynamiki przeciętnych wynagrodzeń i niewielki wzrost stopy bezrobocia do 4,1% r/r. Zacieśniający się rynek pracy i utrzymująca się presja płacowa może sprzyjać utrzymaniu się inflacji powyżej celu BoE, co będzie stanowić argument za dalszym wzrostem kosztu pieniądza w Wielkiej Brytanii. Oczywiście osobną kwestią pozostaje odpowiedź ze strony polityki monetarnej w reakcji na Brexit.

Kurs funta do dolara GBPUSD

Początek tygodnia przyniósł pogłębienie spadków na kursie funta do dolara GBP/USD, czemu sprzyja układ średnich kroczących EMA w skali D1 skierowanych ku dołowi. W dalszym ciągu widać, że 200-okresowa średnia stanowi kluczową barierę dla strony popytowej w dłuższym terminie. Kurs zszedł wczoraj poniżej okrągłego poziomu 1,2900 i jak na razie próba powrotu powyżej tych okolic nie powiodła się.

Wykres kursu funta do dolara GBPUSD na interwale tygodniowym
Wykres kursu funta do dolara GBPUSD na interwale tygodniowym

Najbliższe wsparcie wyznacza wczorajsze minimum dzienne, a w przypadku pogłębienia spadków techniczny układ rynku będzie sprzyjał powrotowi notowań w okolice lokalnego dołka z 5.IX. w rejonie 1,2785.

Kurs euro do dolara EURUSD

Kurs euro do dolara EUR/USD pogłębił spadki w poniedziałek i wyłamał się dołem z zakresu wahań 1,1300-1,1500.

Wykres kursu euro do dolara na interwale tygodniowym
Wykres kursu euro do dolara na interwale tygodniowym

Tym samym sytuacja techniczna wspiera aktualnie stronę podażową na tej parze. Kurs obecnie ma otwartą drogę w okolice geometrycznego poziomu 1,1185, gdzie wsparcie wyznacza 61,8% zniesienia Fibo całości fali wzrostowej kształtującej się od stycznia 2017 roku. Najbliższy opór stanowi okrągły poziom 1,1300.

 

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

Anna Wrzesińska

Senior Dealer w Noble Securities S.A. Aktywnie związana z rynkiem walutowym od 2005 roku. W handlu koncentruje się głównie na Price Action i poziomach Fibonacciego.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk