• Odbierz prezent
Indeks WIG20 w górę. Optymizm na giełdach

Minimalne zmiany wartości głównych światowych indeksów giełdowych mylnie mogłyby dowodzić, że miniony tydzień upływał w spokojnej, przedświątecznej atmosferze. Teoretycznie powodów do zadowolenia było sporo - rosły nadzieje na konsensus ws. Brexitu, w USA uchwalono nowy pakiet stymulacyjny (co prawda z problemami i narzekaniami Trumpa, ale ostatecznie udało się go przepchnąć, chociaż dopiero teraz), a na świecie ruszyły szczepienia przeciwko COVID-19. Jednocześnie jednak w poniedziałek niespodziewanie giełdy mocno się zaczerwieniły, a reszta tygodnia w zasadzie upłynęła na odrabianiu tej straty. Jednak fakt, że po takim początku tygodnia rynki podniosły się, świadczy pozytywnie. Zbalansowanie ryzyk sprzyja zatem utrzymaniem udanej końcówki roku. W USA spadki były minimalne, a technologiczny NASDAQ nieco nawet urósł.

W Warszawie obraz był podobny – tąpnięcie notowań w poniedziałek i odrabianie strat przez resztę tygodnia. Było to jednak odrabianie udane - WIG20 urósł o 0,17%, a WIG o 0,42%, zawdzięczając ten lepszy wynik temu, że średnie spółki urosły aż o 1,81%. W nadziejach na powrót do normalności po poświątecznym lockdownie o ponad 8% rosły notowania Benefitu. Ze średnich spółek też dobrze odebrane zostały wyniki i strategia Kęt (+4,5%), a o 3% rosły notowania Neuki, co można powiązać z rozpoczęciem dystrybucji szczepionki. Z kolei w WIG20 dobrze wyglądała branża finansowa, na czele z największymi bankami i największym polskim ubezpieczycielem, który kontynuuje wzrosty po tym, jak KNF zezwolił PZU na wypłatę wysokiej dywidendy, a zarząd potwierdził taką chęć.

Ten tydzień rozpoczął się w dobrych nastrojach – na parkietach giełdowych króluje zieleń. Rynek żyje nadzieją, że rozpoczynające się szczepienia znacznie ograniczą transmisję wirusa i będzie można zacząć myśleć o stopniowym odmrażaniu gospodarek. Także fakt dogadania się na szczeblu unijnym polityków ws. Brexitu jest pozytywny, a wieści z dzisiejszego spotkania liderów grup politycznych PE z przewodniczącą KE Ursulą von der Leyen i głównym negocjatorem ds. brexitu z ramienia UE Michelem Barnierem nie powinny popsuć nastrojów. Dodatkowo, koniec roku sprzyja wyciąganiu notowań, czyli tzw. Window dressing. Przy niższej płynności takie ruchy mogą być bardziej widoczne. Natomiast odczytów makro będzie jak na lekarstwo – na pewno istotny jednak będzie indeks Chicago PMI z USA.

 


MM Prime TFI

MM Prime TFI S.A. jest niezależnym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, opierającym się w pełni na polskim kapitale. Towarzystwo nie należy do żadnej kapitałowej grupy bankowej czy ubezpieczeniowej - jego założycielami są członkowie zarządu oraz rady nadzorczej spółki. Akcjonariuszami są także zarządzający funduszami, co stabilizuje politykę inwestycyjną firmy. MM Prime TFI S.A. zarządza funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi o zróżnicowanych klasach aktywów.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk