• Odbierz prezent
Indeks WIG20 niemal 3% w górę! Notowania giełdowe. Podsumowanie tygodnia

Pomimo, że rynki w USA zakończyły ostatnim tydzień spadkami (S&P 500 -0,2%, Nasdaq -0,3%), za cały kwiecień S&P 500 odnotował najlepszy wynik od 1987 roku. Spowolnienie nowych przypadków zakażeń i zsynchronizowane działania stymulujące wzrost gospodarczy, poprawiły globalnie nastroje. Zmienność na rynkach nieco spadła, ale nadal pozostaje podwyższona. Spółki odwołują prognozy roczne.

Dane gospodarcze, w tym PKB USA za pierwszy kwartał, wskazują na słabość, która oznaczać może początek recesji. Kondycja gospodarek pogorszy się, ponieważ środki ograniczające aktywność gospodarczą zostały rozszerzone na początek drugiego kwartału. Do tego powracają obawy o powrót wojny handlowej na linii Chiny-USA. Rezerwa Federalna utrzymała w zeszłym tygodniu stopę referencyjną na poziomie 0,0% -0,25% i zobowiązała się utrzymać stopy bliskie zeru do czasu powrotu zatrudnienia i inflacji. Gospodarka zacznie odbudowywać się, ale ożywienie będzie stopniowe i przeplatane słabszymi okresami.

Europejskie akcje rosły ponieważ inwestorzy z zadowoleniem przyjęli zapowiedzi, że wkrótce zostaną zniesione obostrzenia związane z koronawirusem. Jednak decyzja Europejskiego Banku Centralnego, by nie wprowadzać dalszych bodźców do gospodarki, osłabiła zyski akcjonariuszy. Ogólnoeuropejski Indeks STOXX Europe 600 zakończył tydzień o 2,60% wyżej. Niemiecki DAX wzrósł o 5,08%, francuski CAC 40 wzrósł o 4,07%, a włoski indeks FTSE MIB zyskał 4,93%. Indeks FTSE 100 w Wielkiej Brytanii wzrósł o 0,73%.

W Polsce poprzedni tydzień dał sowite zyski posiadaczom akcji (również dzięki braku piątkowej sesji). Indeks WIG20 zyskał 2,9%, WIG wzrósł o 2,7%, mWIG40 o 2,0% a indeks małych spółek sWIG80 o 2,3%. Sektorowo najlepiej radził sobie WIG-Odzież, zyskujący dzięki udanej emisji akcji CCC oraz wcześniejszemu niż oczekiwano otwarciu galerii handlowych.

 


MM Prime TFI

MM Prime TFI S.A. jest niezależnym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, opierającym się w pełni na polskim kapitale. Towarzystwo nie należy do żadnej kapitałowej grupy bankowej czy ubezpieczeniowej - jego założycielami są członkowie zarządu oraz rady nadzorczej spółki. Akcjonariuszami są także zarządzający funduszami, co stabilizuje politykę inwestycyjną firmy. MM Prime TFI S.A. zarządza funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi o zróżnicowanych klasach aktywów.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk