• Odbierz prezent
Indeks WIG20, DAX30, CAC40, FTSE100 - Solidne spadki w Europie, USA także pod kreską

Dzisiejsza sesja na rynku akcji na Starym Kontynencie rozpoczęła się od luk spadkowych, po czym w kolejnych godzinach przecena przybrała na sile. Spadki na głównych indeksach giełdowych w Europie przekroczyły dziś nawet 3%, a próba odrabiania strat w USA nie prowadzi do polepszenia nastrojów na europejskich parkietach. Solidną przecenę obserwujemy także na GPW, gdzie indeks dwudziestu największych spółek wrócił poniżej poziomu 1900 pkt. Zapalnikiem do dzisiejszej wyprzedaży okazały się niepokojące wieści z Wielkiej Brytanii, gdzie w weekend wykryto nowy niebezpieczny szczep koronawirusa.

Z tego też powodu kilka krajów europejskich, takich jak np. Holandia, Belgia, Włochy czy Austria zdecydowały się zawieszenie komunikacji lotniczej z Wielką Brytanią. Mutacja wirusa ma być nawet o 70% bardziej zakaźna niż dotychczas znana odmiana, oznacza to znacznie łatwiejsze rozprzestrzenianie się pandemii, co w konsekwencji grozi kolejnymi ograniczeniami.  W ostatnim czasie wydało się, że wynalezienie skutecznej szczepionki na koronawirusa jest punktem zwrotnym w walce z pandemią. Rynki były przekonane, że wszystko zmierza w dobrym kierunku i że wkrótce gospodarka wróci na dobre tory.

Niemniej mutacja koronawirusa stawia pod znakiem zapytania luzowanie obostrzeń. Może się bowiem okazać, że wynaleziona szczepionka będzie całkowicie bezużyteczna w walce z nowym szczepem, co byłoby fatalną wiadomością dla światowej gospodarki. Nie ulega więc wątpliwości, że czeka nas ciekawa końcówka roku. Pomimo okresu świątecznego, w najbliższych dniach inwestorzy będą się skupiać na nagłówkach dotyczących koronawirusa. W tle pozostaje także temat rozmów Brexitowych i pakietu stymulacyjnego w USA.


Łukasz Stefanik

Analityk Rynków Finansowych XTB. Trader obecny na rynku OTC nieprzerwanie od 2009 roku. Specjalizuje się głownie w geometrii rynkowej oraz układach opartych o liczby Fibonacciego. Transakcje i analizy Łukasza możesz śledzić na TradingDot.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk