• Odbierz prezent
Indeks WIG20 blisko ważnego wsparcia

Poziom 2160 punktów na indeksie WIG20 wykazywał w przeszłości tendencje do zatrzymywania spadającej ceny. Czasem przekształcało się to w korektę a innym razem w silny impuls. Ponieważ bieżący ruch jest spadkowy, toteż kilkudniowe odreagowanie na tym wsparciu wydaje się wielce prawdopodobne. Potwierdzają to czerwone wzrostowe strzałki, które wskazują podobne przypadki z ostatnich miesięcy.

Podobne wnioski należy wyciągnąć, nanosząc na ostatnie cztery swingi zniesienia Fibonacciego.

Bezpośrednie porównanie fal spadkowych wskazuje, że na wsparciu 2160 punktów nastąpi ich zrównanie. Na tym samym poziomie znajduje się 50% zniesienie liczone od dołka z początku września tego roku.

Próbujący opuścić strefę wyprzedania Stochastic, także będzie wspierał zwolenników wzrostów na polskiej giełdzie.

Inwestorzy znający podstawy teorii fal Elliotta,

na te same fale naniosą oznaczenia: a, b i c, co sugeruje kształt korekty prostej. W takim przypadku po utworzeniu szczytu „c” POL20 powinien podążać na południe w stronę dołka 2050 punktów. Nie zmienia to jednak faktu, że najbliższe wsparcie 2160 punktów może okazać się chwilowa przeszkoda w realizacji tego scenariusza. Dopiero duża czarna świeca marubozu lub luka spadkowa pokonująca ww. barierę popytową da sygnał do trwalszej przeceny na polskiej giełdzie.

Wig20 blisko ważnego wsparcia.  - 1


Paweł Śliwa

Ekspert w Departamencie Rynków Nieregulowanych Dom Maklerski mBanku. Od 2005 r. prowadzi i organizuje szkolenia. Rynkami finansowymi zajmuje się od 1998 r., specjalizując się w Analizie Technicznej - jako teoretyk i praktyk inwestuje swoje oszczędności. Uczestnik licznych szkoleń i kursów w tym z Robertem Minerem. Założyciel i prezes Stowarzyszenia Analityków Technicznych - współpracuje ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych (Wall Street, Profesjonalny Inwestor, Akademia Tworzenia Kapitału), Fundacją Edukacji Rynku Kapitałowego i uczelniami wyższymi. Prywatnie mąż, tata i pasjonat rynków finansowych oraz samochodów terenowych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk