• Odbierz prezent
Indeks sWIG80 ma za sobą świetny czas - wzrosty o ponad 40%. Mizerne obroty na GPW
fot. freepik.com

Sesja we wtorek na warszawskim parkiecie rozpoczęła się według schematu notorycznie obserwowanego w okresie ostatnich dwóch miesięcy. Indeks WIG20 w pierwszej godzinie sesji starał się obrać kierunek, rosnąć z poziomów poniedziałkowego zamknięcia, po czym szybko nastąpił powrót do punktu wyjścia i konsolidacja w kolejnych godzinach.

Do godziny 15:00 można było odnieść wrażenie,

iż obrót na warszawskim parkiecie całkowicie zamarł. Sytuacja odmieniła się w ostatnich dwóch godzinach sesji, gdzie nieudana próba wyjścia na wyższe poziomy została wykorzystana przez stronę podażową. Tym samym z neutralnych poziomów WIG20 przeszedł w jednoprocentową stratę, przez co stał się najsłabszym indeksem w Europie. Dla porównania węgierski BUX zyskał 1,27%, a niemiecki DAX 0,66%.

Aktualnie wydaje się,

iż kolejna nieudana próba pokonania oporu na poziomie 2020 pkt., która miała miejsce w poniedziałek, będzie wspierać sprzedających. W kontekście prawdopodobnej korekty na warszawskim parkiecie zwracamy uwagę przede także na segment małych i średnich spółek. W szczególności sWIG80 ma za sobą okres świetnych czterech miesięcy podczas których jego notowania wzrosły o ponad 40%, zaliczając po drodze jedynie bardzo płytkie korekty. Z technicznego punktu widzenia daje to obecnie przestrzeń do szerszej realizacji zysków przez inwestorów, a co za tym idzie głębszej przeceny.

Na poziomie spółek

w dniu wczorajszym największą uwagę jednoznacznie przyciągały notowania Biomedu Lublin (+25,8%) po tym jak spółka poinformowała o podjęciu kolejnych kroków w kierunku komercjalizacji leku na Covid-19. Skalę zainteresowania akcjami spółki najlepiej obrazuje 250 mln zł obrotu w odniesieniu do niespełna 740 mln zł na WIG20. Dobrze radził sobie w dniu wczorajszym ponadto sektor odzieżowy i budowlanka. Z drugiej strony sektory, które w poprzednich tygodniach wspierały warszawski parkiet jak paliwa, czy banki, w dniu wczorajszym były największym obciążeniem dla notowań WIGu.

OCZEKIWANIA CO DO DZISIEJSZEJ SESJI

W dniu dzisiejszym oczy wszystkich inwestorów na całym świecie są zwrócone na Fed. Oczekiwania rynku jednoznacznie wskazują na brak zmian w bieżącej polityce monetarnej. Niemniej jednak kluczowe pozostaną najnowsze prognozy Fedu, które po raz pierwszy obejmą ostatni pakiet stymulacyjny oraz postęp w procesie szczepień (ostatnie prognozy były opublikowane w grudniu), a także konferencja Jarome Powella.

Inwestorzy oczekują jednoznacznego komunikatu,

który ograniczałby możliwość dalszego wzrostu rentowności obligacji skarbowych. W wypadku, gdyby Fed nie przekonał rynków, iż kontroluje sytuację na rynku długu, rentowności mogłyby dalej rosnąć dynamicznie, co przełożyłoby się na wzrost nerwowości na rynku giełdowym i prawdopodobną dynamiczną wyprzedaż akcji. W związku z oczekiwaniem na wieczorny Fed, rynki europejskie powinna czekać relatywnie spokojna sesja.


BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk