• Odbierz prezent
Indeks S&P500 z nowym rekordem. Giełdy na zielono. Podsumowanie tygodnia

W USA indeks S&P 500 (+2,16%) zamknął się nowym rekordem, a globalne akcje odnotowały drugi tydzień zysków po wiadomościach o postępach w opracowywaniu szczepionki na COVID-19. Papiery udziałowe gwałtownie rosły w poniedziałek po tym, jak Pfizer i BioNTech ogłosiły, że ich szczepionka miała 90% skuteczność w badaniach, wywołując falę nadziei i optymizmu, że rozwiązanie zakończy kryzys zdrowotny i przyspieszy ożywienie gospodarcze. Sektory cykliczne, na które negatywnie wpłynęła pandemia i są bardziej wrażliwe na ponowne otwarcie gospodarki, osiągnęły lepsze stopy zwrotów niż w zeszłym tygodniu. Podczas gdy sektory, które skorzystały na pandemii, wręcz przeciwnie. Tu warto przytoczyć tygodniowy wynik indeksu Nasdaq (-0,55%). Podobna rotacja miała miejsce w przypadku wszystkich klas aktywów.

Przy czym spółki o małej kapitalizacji i spółki międzynarodowe wyprzedziły spółki o dużej kapitalizacji. Zachęcające wiadomości o szczepionkach są zgodne z oczekiwaniami rynku, że ożywienie gospodarcze będzie trwałe dopiero w trakcie roku 2021 r. W perspektywie krótkoterminowej niepewność nadal wywoływać będzie zmienność na rynkach. Masowa produkcja i szeroka dystrybucja szczepionki prawdopodobnie zajmie kilka miesięcy, a tymczasem wirus będzie nadal kształtował kierunek światowych gospodarek.

Akcje w Europie zyskiwały w ślad za akcjami amerykańskimi po doniesieniach o szczepionce na COVID-19. Zyski te były wyższe od tych osiąganych na amerykańskich giełdach, pomimo rosnących gwałtownie nowych przypadkach infekcji wirusem oraz nowych obostrzeniach wprowadzanych w Europie. Ogólnoeuropejski indeks STOXX Europe 600 zakończył tydzień o 5,13% wyżej. Główne europejskie indeksy również odnotowały silne wzrosty: niemiecki indeks DAX wzrósł o 4,78%, francuski CAC 40 o 8,45%, a włoski FTSE MIB o 6,21%. Brytyjski indeks FTSE 100 wzrósł o 6,88%.

Indeksy w Warszawie również osiągnęły w zeszłym tygodniu solidne wzrosty (WIG 3,42%, WIG20 +3,06%, mWIG40 +3,62%, sWIG80 +4,73%). Kolejny tydzień mocny performance zanotowały banki oraz reprezentanci sektora paliwowego oraz energetycznego (WIG-BANKI +19,5%, WIG-PALIWA +12,4%, WIG-ENERGIA +12,6%) Największe wzrosty spośród WIG20 odnotowały spółki, które były w niełasce inwestorów z uwagi na pandemię COVID-19. Banki: Pekao (+21,78%), Alior (+15,65%), Santander Polska (+18,46%) oraz PKO BP (+19,96%). Energetyczne: PGE (+18,81%), Tauron (+13,83%) oraz paliwowe: Orlen (15,97%), Lotos (+11,30%). Najmocniej spośród największych spółek traciły w zeszłym tygodniu walory Allegro (-17,64%).

 


MM Prime TFI

MM Prime TFI S.A. jest niezależnym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, opierającym się w pełni na polskim kapitale. Towarzystwo nie należy do żadnej kapitałowej grupy bankowej czy ubezpieczeniowej - jego założycielami są członkowie zarządu oraz rady nadzorczej spółki. Akcjonariuszami są także zarządzający funduszami, co stabilizuje politykę inwestycyjną firmy. MM Prime TFI S.A. zarządza funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi o zróżnicowanych klasach aktywów.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk