• Odbierz prezent
Indeks S&P500 z największym miesięcznym spadkiem od marca 2020! Rynki „rzuciły ręcznikiem”
fot. freepik.com

Zeszły tydzień zakończył się dla rynków rozwiniętych spadkowo. Indeks S&P 500 stracił 2,2%, kończąc tydzień wynikiem 4357 punktów, przy czym w piątek odnotowano silne odbicie z poziomu 4288. W sumie indeks zaliczył we wrześniu spadek o 4,8%, był to więc pierwszy spadkowy miesiąc od stycznia tego roku oraz największy miesięczny spadek od marca 2020. Indeks pozostaje jednak o 16% wyżej niż na początku roku.

Spadkom towarzyszyły informacje związane z zakłóceniami łańcuchów dostaw, gdzie dodatkowo nie pomaga sytuacja ekonomiczna w Chinach; oprócz lokalnego złego sentymentu do deweloperów wywołanego przez restrukturyzację Evergrande, zaczęły pojawiać się przerwy w dostawach prądu mające wpływ na fabryki zlokalizowane w Chinach, co powoduje ich przestoje. Ponadto negatywnych informacji dostarczył FED; potwierdził on bowiem że planuje rozpocząć tapering już w listopadzie.

Najmocniej traciły wszystkie sektory prócz sektora energii (+5,8%). Wśród pozostałych sektorów najbardziej traciły sektory opieki zdrowotnej (-3,5%) oraz technologiczny (-3,3%). Wśród spółek z sektora energii najbardziej zyskiwały akcje spółki Cabot Oil & Gas, którego akcje rosły o 9,4% na wieść o głosowaniu w sprawie akwizycji spółki Climarex Energy, co rozpatrywane jest przez rynek jako wydarzenie pozytywne dla spółki. Po stronie spadkowej najbardziej ucierpiała Moderna (-21%), której nie pomogły nawet informacje o planowanym otwarciu nowego centrum badań.

Również europejskie rynki „rzuciły ręcznikiem”, kończąc tydzień dużymi spadkami. Niemiecki DAX stracił 2,42%; w większości rosnące spółki z sektora motoryzacyjnego takie jak Daimler (+4,07%), BMW (+2,67%) czy Volkswagen (+2,09%) nie były w stanie przechylić swoim udziałem spadków Siemensa (-2,97%) oraz BASF (-1,90%). Francuski indeks CAC spadał (-1,82%) pomimo mieszanych wyników w różnych sektorach. Najbardziej traciły Stellantis (-2,37%) oraz Air France-KLM (-3,69%), podczas gdy inne spółki z odpowiadających sektorów rosły, przykładowo Renault (+0,68%) oraz Airbus (+1,02%).

Tym czasem warszawski indeks WIG20 wzrósł w zeszłym tygodniu o 1,25%, uzyskując na koniec tygodnia 2327 punktów. Wśród najmocniej rosnących ponownie znalazło się JSW (+7,07%), które pomimo niepokojów o koniunkturę gospodarczą (między innymi chińską) dalej zyskuje na wysokich cenach węgla koksującego. Drugą najmocniej rosnącą spółką był Cyfrowy Polsat (+6,67%), któremu sprzyjały informacje o planowanej ofercie wykupu akcji. Również sektor bankowy znalazł się po stronie wzrostowej. Z kolei po stronie spadkowej znalazły się między innymi; LPP (-3,77%) oraz Tauron (-3,65%). W przypadku drugiej ze spółek możliwym powodem może być realizacja zysków ze scenariusza wyłączenia aktywów węglowych, połączona z negatywnymi informacjami dotyczącymi awarii elektrowni Jaworzno.

Pod względem danych makroekonomicznych ten tydzień będzie szczególnie ważny dla Polski; we środę odbędzie się kolejne posiedzenie decyzyjne w sprawie stóp procentowych. Analitycy zgodnie nie spodziewają się na nim podwyżek stóp, wskazując taką możliwość dopiero w listopadzie, jednakże posiedzenie się odbędzie i teoretycznie istnieje na nim możliwość zmian. Jeśli chodzi o dane makroekonomiczne ze świata, do ważniejszych zaliczyć można wtorkowy odczyt PMI dla usług w USA oraz piątkowy odczyt tego samego wskaźnika dla Chin. W przypadku Chin nie będzie żadnych danych (jak również notowań) w dniach od poniedziałku do piątku, ze względu na odbywające się narodowe święto utworzenia Republiki Ludowej.

 


MM Prime TFI

MM Prime TFI S.A. jest niezależnym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, opierającym się w pełni na polskim kapitale. Towarzystwo nie należy do żadnej kapitałowej grupy bankowej czy ubezpieczeniowej - jego założycielami są członkowie zarządu oraz rady nadzorczej spółki. Akcjonariuszami są także zarządzający funduszami, co stabilizuje politykę inwestycyjną firmy. MM Prime TFI S.A. zarządza funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi o zróżnicowanych klasach aktywów.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk