• Odbierz prezent
Indeks S&P500 prawie 3% w dół. Lekki wzrost spółki CD Projekt. Notowania giełdowe

Pandemia koronawirusa nie daje o sobie zapomnieć. Chociaż dane o zachorowaniach w USA cały czas wskazywały na spore ryzyko, ale jednak nie przeszkadzało to technologicznym spółkom bić rekordów notowań. Dalej są one wysoko, ale jednak w zeszłym tygodniu już obawy inwestorów wzięły górę, po tym jak w Stanach notowano kolejne rekordy zachorowań. Teksas wprowadza już pewne restrykcje dotyczące działalności barów i restauracji, a analitycy obawiają się o rewizje prognoz PKB w dół. Chwilowo pomógł Fed, poluzowując reguły dotyczące działalności inwestycyjnej banków w USA, ale to nie zdejmuje głównego problemu – stany generujące dużą część amerykańskiego PKB również notują mocne przyrosty zachorowań, a więc obawy o powtórne restrykcje, chociaż Biały Dom się od nich odżegnuje, nie są bez podstaw. W efekcie w minionym tygodniu indeks S&P500 stracił prawie 3%.

W Warszawie na dużych spółkach sytuacja wyglądała podobnie – indeks WIG20 stracił 2,7%, ale trzeba zauważyć spory wkład energetyki w te spadki. Branża ta wcześniej mocno rosła dzięki perspektywie uwolnienia bilansów od kopalń, ale po spotkaniu Duda-Trump pojawiły się informacje o budowie elektrowni atomowej, a to projekt pochłaniający kilkanaście mld USD. Rynek obawia się uczestnictwa w nim spółek energetycznych z udziałem SP, a ryzyko takiego scenariusza zostało potwierdzone słowami ministra Sasina. Najlepiej w WIG20 radził sobie defensywny Play. Lekki wzrost zanotował też CD Projekt, wspierany pozytywnym odbiorem eventu Night City Wire promującym grę Cyberpunk 2077. Szerszy rynek nie prezentował się tak źle – mWIG40 spadł tylko o 0,3%, a grupujący małe spółki sWIG80 zanotował nawet solidny wzrost o prawie 1%.

Nowy tydzień nie przynosi mocnej poprawy sentymentu dla posiadaczy akcji, aczkolwiek skala spadków na Wall Street przed godziną 17:00 jest mała. Na GPW sytuacja jest mieszana – lekko w górę idą akcje średnich spółek, jednak szeroki rynek już nie pokazuje optymizmu. W dalszej części tygodnia najważniejsze będą reakcje inwestorów na dane o zachorowaniach, a w centrum uwagi pozostaje sytuacja w USA. Jeśli restrykcje zaczną być wznawiane, gołębia postawa Fed może nie wystarczyć do optymizm. Z danych makro w centrum uwagi będą indeksy PMI dla usług i przemysłu ze strefy euro, a z USA takie odczyty jak indeksy ISM, Chicago PMI oraz raport ADP. Ze względu na piątkowy brak sesji w USA, miesięczne dane z rynku pracy poznamy dopiero w przyszłym tygodniu.

 


MM Prime TFI

MM Prime TFI S.A. jest niezależnym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, opierającym się w pełni na polskim kapitale. Towarzystwo nie należy do żadnej kapitałowej grupy bankowej czy ubezpieczeniowej - jego założycielami są członkowie zarządu oraz rady nadzorczej spółki. Akcjonariuszami są także zarządzający funduszami, co stabilizuje politykę inwestycyjną firmy. MM Prime TFI S.A. zarządza funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi o zróżnicowanych klasach aktywów.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk