• Odbierz prezent
Indeks S&P500 osiąga nowy rekord wszech czasów - notowania po raz pierwszy w historii powyżej okrągłej bariery 4 000 pkt

Ostatnia sesja na GPW przed przerwą świąteczną zakończyła się z pozytywnym akcentem. WIG20 wzrósł o 0,8%, osiągając przy tym obroty na poziomie 800 mln zł, natomiast mWIG40 oraz sWIG80 zyskały odpowiednio 0,5% oraz 1%. W gronie blue chipów największy wzrost zaobserwowano na akcjach Tauronu, których cena podskoczyła o 6,1% po opublikowaniu lepszych od oczekiwań wyników oraz przekazaniu informacji o zmianie na stanowisku prezesa zarządu. Po dwóch dniach mocnych spadków, sytuacja ustabilizowała się na notowaniach CD Projektu – akcje producenta gier podrożały w czwartek o 2,1%. Na kolejną sesję na GPW będziemy musieli poczekać do następnego wtorku.

Tymczasem za oceanem indeks S&P500 zyskał 1,2% i osiągnął nowy rekord wszech czasów,

zamykając się po raz pierwszy w historii powyżej okrągłej bariery 4 000 pkt. Tym razem dużą pozytywną kontrybucję wniosły będące w ostatnim czasie w niełasce spółki technologiczne. Amerykański Nasdaq wzrósł o 1,8%, zostawiając tym samym analityków technicznych, którzy wyczekiwali drugiej fali spadkowej ze sporymi wątpliwościami. Może to wydawać się o tyle zaskakujące, że opublikowany wczoraj przemysłowy ISM pokazał najwyższą wartość od 37 lat. Takie wydarzenie zasadniczo powinno bardziej sprzyjać spółkom przemysłowym, które korzystały w ostatnim czasie na przepływach kapitału związanych z trendem rotacji sektorowej. Podobnie jak na GPW, w Wielki Piątek giełda na Wall Street pozostanie zamknięta, niemniej miesięczne dane z amerykańskiego rynku pracy, które zostaną opublikowane w godzinach popołudniowych powinny być dla inwestorów lekturą obowiązkową.

Podczas spotkania OPEC+ podjęto decyzję o stopniowym zwiększaniu podaży ropy naftowej przez następne trzy miesiące

Decyzja ta została umotywowana tegorocznymi wzrostami cen surowca oraz apelem USA o zachowanie „przystępnych” cen ropy w warunkach odbudowy gospodarek po koronakryzysie. Zgodnie z ustaleniami, państwa kartelu zwiększą produkcję o 350 tys. brk/d w przyszłym miesiącu, kolejne 350 tys. bkr/d w czerwcu i około 440 tys. brk/d w lipcu. Ponadto Arabia Saudyjska stopniowo złagodzi dodatkowe dobrowolne cięcia i zlikwiduje je całkowicie do końca lipca. Sądząc po tym, że przed spotkaniem kartelu w mediach przewijały się spekulacje o zachowaniu obecnego poziomu cięć nawet do połowy następnego roku, decyzja ta mogła nieco rozminąć się z oczekiwaniami. Zdaje się jednak, że rynek przywykł do sporej elastyczność OPEC, a zwłaszcza Arabii Saudyjskiej, która jest w stanie ograniczać produkcję nawet ponadprogramowo, gdy tylko wymaga tego rynek.


Patryk Pyka

Analityk Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego. Ukończył kierunek Finanse i Rachunkowość w Szkole Głównej Handlowej Warszawie oraz studia podyplomowe w zakresie Analizy danych – big data na tejże uczelni. Posiada licencję doradcy inwestycyjnego oraz maklera papierów wartościowych. Z Domem Inwestycyjnym Xelion związany od 2016, od czterech lat pełni rolę analityka rynków finansowych, a także analityka biznesowego w obszarze rozwoju usługi doradztwa inwestycyjnego.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk