• Odbierz prezent
Indeks S&P 500 niemal 15 % w dół. Spadki nie skończą się szybko. Notowania giełdowe

Główne amerykańskie indeksy giełdowe dostarczyły inwestorom w zeszłym tygodniu kolejnych strat (S&P 500 -14,98% ; DJIA -17,3%). Pogłębiające się obawy o dalsze rozprzestrzenianie koronawirusa zepchnęły indeks S&P 500 do najniższych poziomów od początku 2017 r., podczas gdy Dow Jones Industrial Average dotknął minimów, które nie były notowane od końca 2016 r. Najmocniejsze spadki zanotowano w poniedziałek. Dow odnotował największą stratę procentową od 1987 r., a indeks Nasdaq Composite najwyższy dzienny spadek w historii.

Wyprzedaż nastąpiła pomimo ogłoszenia przez Rezerwę Federalną w niedzielę, że obniży stopę docelową funduszy federalnych do przedziału 0,00% –0,25% i skupi obligacje o łącznej wartości, co najmniej 700 mld USD. W poniedziałek indeks strachu (Volatility Index, VIX) osiągnął najwyższy poziom w historii, przekraczając swój szczyt podczas kryzysu finansowego w 2008 roku. Ostre spadki w poniedziałek i środę ponownie uruchomiły „wyłączniki” zaprojektowane w celu utrzymania prawidłowego obrotu. Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych ogłosiła w środę, że tymczasowo przejdzie do w pełni zautomatyzowanego handlu od poniedziałku 23 marca.

Notowania giełdowe

W Europie spadki indeksów okazały się mniej dotkliwsze niż w Stanach, pomimo, iż kraje nałożyły blokady i obostrzenia, w rezultacie, których gospodarki załamały się, zwiększając perspektywę długiej recesji. Zalew bodźców fiskalnych i dalsze obniżki stóp procentowych pomogły jednak akcjom odrobić straty pod koniec tygodnia. STOXX 500 spadł o 1,45%. Niemiecki indeks DAX o 3,28%, a francuski CAC o 1,69%. W Polsce po fali wyprzedaży indeksy odrabiały straty (WIG wzrósł o 6,53%; WIG 20 o 8,96%). Najmocniej, w ubiegłym tygodniu, pod wpływem taniejących zezwoleń na emisję CO2, rosły akcje spółek energetycznych, PGE i Tauron (to nie błąd, obie plus 40,32%), Enea (+28,40%).

W poniedziałek, w celu utrzymania oprocentowania na niskim poziomie, FED ogłosił plan TALF (Term Asset-Backed Securities Loan Facility), zakładający praktycznie nieograniczone QE. Tym samym Rezerwa wytoczyła wszystkie działa i jedyne, co napawa pesymizmem to reakcja rynku. Po gwałtownym wystrzale indeksów po publikacji komunikatu, indeksy giełdowe zjechały poniżej poziomów z otwarcia. Jeśli politycy amerykańscy nie dojdą do porozumienia w senacie, w sprawie pakietu fiskalnego, spadki na giełdach szybko się nie skończą.


MM Prime TFI

MM Prime TFI S.A. jest niezależnym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, opierającym się w pełni na polskim kapitale. Towarzystwo nie należy do żadnej kapitałowej grupy bankowej czy ubezpieczeniowej - jego założycielami są członkowie zarządu oraz rady nadzorczej spółki. Akcjonariuszami są także zarządzający funduszami, co stabilizuje politykę inwestycyjną firmy. MM Prime TFI S.A. zarządza funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi o zróżnicowanych klasach aktywów.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk