• Odbierz prezent
Indeks NASDAQ – trend trwa dłużej niż się wszystkim wydaje

Amerykańskie indeksy rosną w siłę z każdym kolejnym dniem i tygodniem. Sam trend trwający od 2009 roku jest jednym z dłuższych ruchów tego typu.

Bieżące tygodniowe świece przesuwają się po górnej linii Bollingera.

Zwykle sugeruje to, że korekty, które będą się pojawiać, nie są głębsze niż miejsce przebywania średniej kroczącej MA20. Jest to środkowa linia ze wskaźnika Bollingera, która znajduje się na poziomie 8000 punktów.

Ponieważ amerykański indeks NASDAQ porusza się w obszarze, gdzie nie można znaleźć punktów odniesienia w postaci szczytów i dołków, pozostaje analiza wskaźników.

RSI, który dzieli się na trzy strefy, informuje, że bieżące wzrosty powoli ulegają „przegrzaniu”.

Wejście w obszar wykupienia w dwóch poprzednich przypadkach zwiastowało pojawienie się szczytu w ciągu 2-3 kolejnych tygodni. Aktualnie nie widać sygnałów wyhamowania, jednak do końca tygodnia pozostało jeszcze kilka dni.

Z drugiej strony fala wzrostowa rozpoczęta w okresie wakacyjnym, została poprzedzona układem fal zbieżnych z korektą pędzącą według teorii fal (zielony obszar). W dwóch poprzednich przypadkach (żółte prostokąty) był to sygnał do wydłużenia fal impulsowych. Zdaje sobie sprawę, że analizowanie kształtów elliottowskich wymaga zaaplikowania całej teorii na tym wykresie, jednak jest to zwykle obarczone dużą dozą błędu. Stąd prosta analiza samego kształtu, może być podpowiedzią, że nazwa korekty „pędząca” powstała jako konsekwencja impulsu, który się po niej pojawia.

Najbliższe wsparcie dla trendu wzrostowego to równy poziom 8000 punktów. Jest to miejsce dawnego oporu, który ma szansę zamienić się rolami.

NASDAQ – trend trwa dłużej niż się wszystkim wydaje - 1


Paweł Śliwa

Ekspert w Departamencie Rynków Nieregulowanych Dom Maklerski mBanku. Od 2005 r. prowadzi i organizuje szkolenia. Rynkami finansowymi zajmuje się od 1998 r., specjalizując się w Analizie Technicznej - jako teoretyk i praktyk inwestuje swoje oszczędności. Uczestnik licznych szkoleń i kursów w tym z Robertem Minerem. Założyciel i prezes Stowarzyszenia Analityków Technicznych - współpracuje ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych (Wall Street, Profesjonalny Inwestor, Akademia Tworzenia Kapitału), Fundacją Edukacji Rynku Kapitałowego i uczelniami wyższymi. Prywatnie mąż, tata i pasjonat rynków finansowych oraz samochodów terenowych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk