• Odbierz prezent
Indeks Nasdaq rośnie. Jak długo potrwa zwyżka amerykańskiego indeksu?

Indeks Nasdaq rośnie szybciej niż drożdże w cieście drożdżowym. Łatwo to zmierzyć, porównując wielkość wzrostu do czasu trwania podobnego ruchu z przyszłości.

Wiadomości rynkowe z mBank

Wsparcie 6630 punktów powstało w styczniu 2019 roku. Rok później ten indeks osiągnął wartość bieżących cen. Identyczny ruch rozpoczęty 23 marca trwa 35 dni. Taka dynamika nie jest czymś nadzwyczajnym na rynkach finansowych, pod warunkiem, że dotyczy spadków, a nie wzrostów.

Abstrahuje od odczuć inwestorów i komentarzy analityków na temat uzasadnienia tego rajdu z ostatnich tygodni.

Wracajmy jednak do twardej analizy technicznej. Notowania technologicznego indeksy znajdują się w górnej połowie trendowego wskaźnika Bollingera. Jest to potwierdzenie wzrostowego sentymentu, jaki panuje na tym instrumencie. Potwierdza to analiza długości korekt. Dotychczas było ich trzy, z czego dwie liczyły ok. 600 punktów. Wczorajsze spadki, pomimo że są znaczące, to nadal nie zmieniają układu sił na interwale D1. Potwierdza to MACD, który wyhamował wzrosty, ale jego średnia pozostaje wewnątrz wykresu histogramu.

Warto zwrócić uwagę na poziom 8930 punktów. Był to bastion podaży w przeszłości i taką rolę może pełnić w przyszłości.

Nasdaq rośnie, ale ile jeszcze? - 1

Na interwale H4, czerwonymi spadkowymi strzałkami zaznaczyłem trzy kolejne szczyty. Niby nic, ale ten układ symetrycznych wierzchołków pasuje to formacji trzech Indian, lub nazywanej inaczej trójki wyczerpania. Słowo „wyczerpanie” ma tutaj duże znaczenie. Taki układ pojawia się jako zapowiedź zmiany kierunku ruchu ceny. Formalnie po utworzeniu trzeciego wierzchołka cena powinna zacząć spadać.

Żółty prostokąt pokazuje podobny układ, ale w mniejszej skali. Ten tutaj widoczny jest nawet na interwale D1.

Podsumowując, wyższy horyzont sugeruje wzrosty. Niższy mówi o ich wyczerpaniu. Teoria fal Elliotta wspomina o trzyfalowych strukturach tworzenia bessy. Być może wzrosty na Nasdaq są korektą w korekcie. Pewną podpowiedzią będzie zachowanie tego indeksu na poziomie 8930 punktów, o którym wspominałem w pierwszej części tej analizy.

Aby móc podjąć obiektywną decyzję, warto sięgnąć do fundamentalnych opracowań, które wspomną, jaka jest kondycja gospodarki USA, jakie są prognozy na kolejne kwartały i jakie przychody i zyski prawdopodobnie będą miały amerykańskie firmy.

Nasdaq rośnie, ale ile jeszcze? - 2


Paweł Śliwa

Ekspert w Departamencie Rynków Nieregulowanych Dom Maklerski mBanku. Od 2005 r. prowadzi i organizuje szkolenia. Rynkami finansowymi zajmuje się od 1998 r., specjalizując się w Analizie Technicznej - jako teoretyk i praktyk inwestuje swoje oszczędności. Uczestnik licznych szkoleń i kursów w tym z Robertem Minerem. Założyciel i prezes Stowarzyszenia Analityków Technicznych - współpracuje ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych (Wall Street, Profesjonalny Inwestor, Akademia Tworzenia Kapitału), Fundacją Edukacji Rynku Kapitałowego i uczelniami wyższymi. Prywatnie mąż, tata i pasjonat rynków finansowych oraz samochodów terenowych. mForex.pl

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk