• Odbierz prezent
Indeks mWIG40 pod kreską! Akcje Biomed-Lublin ze sporym spadkiem notowań, PKP Cargo z wystrzałem cen

Niewielkim wzrostem kluczowych indeksów zakończyła się ostatnia sesja ubiegłego tygodnia na Wall Street. Podczas weekendu Komisje Izby Reprezentantów zatwierdziły część pakietu pomocowego dla obywateli.

Wśród form wsparcia mają znaleźć się:

bezpośrednie płatności w wysokości 1400 USD dla osób zarabiających poniżej 75 tys. USD rocznie, wydłużenie i zwiększenie wsparcia dla bezrobotnych z 300 do 400 USD tygodniowo. W sobotę Senat Stanów Zjednoczonych uniewinnił byłego prezydenta Donalda Trumpa z zarzutów w procesie impeachmentu. Przeciwko prezydentowi zagłosowało 57/100 senatorów, a więc do koniecznej większości zabrakło 10 głosów. Były prezydent w swoim oświadczeniu zapowiedział, że „ruch aby uczynić Amerykę wielką dopiero się rozpoczął”.

Blue chipy

Na krajowym parkiecie kolejny raz rozczarowały blue chipy – indeks WIG20 przecenił się o 0,9%, traciła większość walorów, ale indeks potaniał głównie za sprawą przeceniającego się o 2,8% CD Projektu i tracącego 2,5% KGHM. Indeks mWIG40 zakończył dzień na minimalnym minusie, do najsłabszych walorów należał Biomed-Lublin (-4,3%) – spółka od połowy 2020 roku systematycznie traci, a w piątek nie pomogły informacje o braku skuteczności osocza ozdrowieńców w przypadku ciężkiego przebiegu Covid-19. Słabiej wypadła też Amica (-3,3%) i producent rękawic ochronnych Mercator Medical (-3,1%), któremu nie będzie służyć wygasająca pandemia. Z drugiej strony indeksu mieliśmy bardzo mocny wzrost PKP Cargo (+12,7%) – grupa poinformowała o intencji uruchomienia przewozów intermodalnych na Ukrainę.

W indeksie średnich spółek wyróżniał się również LiveChat (+6%)

który ustanowił nowe historyczne maksimum notowań. Indeks sWIG80 zasadniczo nie zmienił swojej wartości – najsilniejszym, a zarazem najciekawszym walorem był ML System – po opublikowaniu informacji o stworzeniu urządzenia do wykrywania koronawirusa z oddechu notowania spółki otworzyły się na poziomie 150 zł, a więc z 43%-ową zwyżką, jednak dzień zakończyły na poziomie 114,5 zł - wzrost stopniał jedynie do 9%. Z pozostałych tematów – Porozumienie nie widzi możliwości poparcia projektu ustawy o podatku od reklam w obecnym kształcie.


Alior Bank

Alior Bank SA – bank uniwersalny w Polsce, który rozpoczął działalność operacyjną 17 listopada 2008. Bank kieruje swoją ofertę zarówno do klientów indywidualnych, jak i biznesowych. Alior Bank stworzył w pełni internetowy bank i bankowy internetowy kantor walutowy.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk