• Odbierz prezent
Indeks giełdowy S&P500 zniżkował o prawie 2 procent

Przez większą część roku amerykańska giełda wyróżniała się na tle większości światowych parkietów siłą, a jeszcze niemal do końca października nowojorskie indeksy znajdowały się nad kreską. Wydawało się, że końcówka roku będzie sprzyjać bykom, dzięki chęci podtrzymania dobrych nastrojów i „dowiezienia” przyzwoitego wyniku przez zarządzających funduszami.

Tymczasem właśnie w ostatnich tygodniach sytuacja uległa pogorszeniu, a głębokość spadkowej korekty zaczyna chwiać wiarą w kontynuację hossy. O nerwowości świadczą niedawne sesje, w trakcie których indeksy traciły po 2-3 proc. Podobnie było w poniedziałek, gdy w ciągu dnia S&P500 zniżkował o prawie 2 proc., schodząc poniżej 2600 punktów i testując tegoroczne dołki. Na koniec handlu indeks wyszedł jednak na plus, a takie zachowanie można uznać za sygnał do obrony pozycji i zainicjowania przynajmniej krótkoterminowej zwyżki. Do końca roku czasu jest już niewiele, a patrząc w nieco dłuższym horyzoncie, na razie najpoważniejsze czynniki ryzyka, takie jak amerykańsko-chińska wojna handlowa, zostały przynajmniej oddalone. Istotne znaczenie dla sytuacji na rynkach finansowych może mieć przyszłotygodniowe posiedzenie Fed. Podwyżka stóp jest niemal pewna, ale inwestorzy będą wsłuchiwać się w sygnały dotyczące zamiarów rezerwy federalnej na przyszły rok.


Michał Stanek

Absolwent Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej. Od 1999 roku związany z rynkiem finansowym. Karierę rozpoczynał w renomowanych towarzystwach ubezpieczeniowych, powszechnym towarzystwie emerytalnym oraz departamentach Private Banking i Wealth Management międzynarodowych banków komercyjnych. Bogate doświadczenie biznesowe zdobył pełniąc m. in. funkcję dyrektora Regionalnego w AXA TFI S.A., a także dyrektora Sprzedaży i Rozwoju Sieci, a następnie dyrektora ds. Komunikacji Inwestycyjnej w AgioFunds TFI S.A. Obecnie prezes zarządu w Q Value sp. z o.o. Uznany trener i wykładowca, specjalizujący się w tematyce finansowej. Autor wielu publikacji w prasie branżowej.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk