• Odbierz prezent
Indeks giełdowy Nasdaq tworzy korektę - analiza wykresu

Żółta strefa 12750 punktów wskazuje zarówno miejsce gdzie Nasdaq rozpoczął notowania w lutym, jak i zakończył. Tym samym zarówno impuls, jak i korekta zamknęły pełen cykl rozliczeniowy na zero. Taka koincydencja ceny i czasu jest rzadkością. Nas powinna interesować bardziej oś pionowa, stąd warto zwrócić uwagę na wspomniane już wsparcie 12750 punktów.

Wiadomości rynkowe z mBank

Analizując interwał D1 widać, że ostatnie spadki są duże, ale nie największe w ramach rocznego trendu wzrostowego. Skoro już o nim mowa, to warto odnotować, że spadkowa linia trendu została poważnie naruszona. Nie jest to jeszcze argument za zmianą trendu, ze względu na charakterystyczny układ szczytów i dołków. Nadal wszystkie pasują do definicji trendu wzrostowego, a przynajmniej tak długo, jak dołek 12750 jest wybroniony.

Blisko żółtej strefy wsparciowej znajdują się dwa mierzenia Fibonacciego. Pierwszy to klasyczne mierzenie kontratakujące, gdzie współczynnik 38.2% wskazuje na cenę 12659 punktów. Drugi to kierunkowa miara porównująca spadkowe swingi, które są bardzo podobne pod względem długości. To jest dodatkowy argument sugerujący, że przecena US100 ma się ku końcowi.

Taki wniosek można pośrednio wyciągnąć, z analizy pojedynczych świec. We wtorek 23 lutego po raz pierwszy notowania Nadaq „dotknęły” wsparcia. Duży dolny cień może świadczyć, że ktoś realizował zakupy, wykorzystując atrakcyjniejsze ceny poszczególnych akcji wchodzących w skład tego indeksu. Piątkowe zamknięcie i dzisiejsze otwarcie niesie podobne przesłanie. Dwukrotne odbicie od wsparcia trudno nazwać przypadkiem.

W drodze na północ posiadacze długich pozycji będą musieli zmagać się z dwoma oporami. Pierwszy to cena 13150 punktów, która już dziś zostanie poddana poważnej próbie. Drugi znajduje się czterysta punktów wyżej.

Dla formalności wspomnę, że potencjalne przełamanie ww. wsparcia 12750 punktów, może mieć daleko idące konsekwencje dla wzrostów. Dopóki jednak trend wzrostowy ma szanse trwać, to nie ma sensu rozpatrywać negatywne scenariusze rynkowe.

Nasdaq tworzy korektę - 1


Paweł Śliwa

Ekspert w Departamencie Rynków Nieregulowanych Dom Maklerski mBanku. Od 2005 r. prowadzi i organizuje szkolenia. Rynkami finansowymi zajmuje się od 1998 r., specjalizując się w Analizie Technicznej - jako teoretyk i praktyk inwestuje swoje oszczędności. Uczestnik licznych szkoleń i kursów w tym z Robertem Minerem. Założyciel i prezes Stowarzyszenia Analityków Technicznych - współpracuje ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych (Wall Street, Profesjonalny Inwestor, Akademia Tworzenia Kapitału), Fundacją Edukacji Rynku Kapitałowego i uczelniami wyższymi. Prywatnie mąż, tata i pasjonat rynków finansowych oraz samochodów terenowych. mForex.pl

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk