• Sklep
  • Odbierz prezent
Rajd na rynku obligacji trwa - giełdy wciąż wysoko

Wczoraj po raz pierwszy od trzech lat Niemcy sprzedały swoje 10-letnie obligacje z ujemnymi rentownościami, co w skrócie oznacza, że inwestorzy godzą się na otrzymanie mniejszej kwoty za 10 lat niż ta, którą obecnie wydali na zakup obligacji. Oczywiście to tylko w teorii, bo w praktyce liczą zapewne na to, aby te obligacje odsprzedać drożej i nie będą czekać do wykupu (cena rośnia, rentowność spada).

1

Porównanie ceny niemieckich obligacji 10-letnich do ich rentowności. Źródło: tradingview.

Tymczasem w Stanach Zjednoczonych oprocentowanie 10-latek spadło poniżej poziomu 2,4 proc. i jest najniższe od końca 2017 roku. Ponownie tak silny spadek rentowności jest wynikiem istotnego wzrostu ceny obligacji wynikającego z silnego popytu na te papiery związanego z możliwymi obawami o wzrost PKB, inflację czy stopy procentowe.

W tym miejscu można zastanowić się nad położeniem rynku akcji, czy też popularnych indeksów giełdowych w relacji do szturmy na rynku obligacji. Oczywiście od czasu trwania ekspansywnej polityki banków centralnych nikogo nie dziwi widok jednocześnie drożejących obligacji i akcji, ale ta ekspansywna polityki dobiegła lub dobiega końca. Tymczasem rynek aktualnie zachowuje się tak, jakby liczył na powtórkę QE lub innych programów - pytanie, czy to dostanie? Jeśli nie, to rozczarowanie giełdowych byków może być bardzo duże.

1

Notowania CFD na DAX. Źródło: platforma Conotoxia.

Z perspektywy wykresu niemiecki DAX obronił ostatnio średnią 200-sesyjną, która dla wielu może być uznawana za wyznacznik trendu. Dodatkowo notowania pokonały linię trendu poprowadzoną po minimach z możliwym jej testem z drugiej strony, jako potencjalnym oporem.

Nota prawna


Daniel Kostecki

Główny Analityk Conotoxia Ltd. Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Szczecińskim. Z rynkami finansowymi związany prywatnie od 2007 roku, a zawodowo od 2010. Laureat statuetki FxCuffs w kategorii Blog Roku oraz Osobowość Roku. Autor niezliczonej ilości komentarzy i analiz dotyczących sytuacji na rynkach finansowych oraz gość ogólnopolskich stacji telewizyjnych, prasy oraz radia.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk