• Sklep
  • Odbierz prezent
Indeks giełdowy DAX - powrót hossy czy początek bessy?

Niemiecki indeks giełdowy nie rozpieszcza inwestorów.  W szczególności tych, którzy swoje pozycje otworzyli z myślą o długim albo przynajmniej średnim horyzoncie czasowym. Trend boczny, który na indeksie DAX utrzymuje się od maja bieżącego roku zdaje się nie mieć końca. Z jednej strony winę za taką sytuację możemy obarczyć okres wakacyjny. Z drugiej strony indeksy giełdowe w Stanach Zjednoczonych cały czas kontynuują tendencję wzrostową.

 

Magazyn: Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h

Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h
Jak stać się dobrym spekulantem - szczery wywiad z Rafałem Zaorskim Historia katastrofy większej niż Amber Gold Czy dało się zarobić na debiucie spółki Ferrari  Dlaczego rynek gamingowy jest przegrzany Czy Blockchain traci impet
Czytaj

 

Czy niemiecki indeks w końcu zacznie rosnąć?  

Kilkumiesięczny trend boczny swoim kształtem przypomina aż 3 formacje cenowe. Z jednej strony mamy wyraźny trójkąt symetryczny. W przypadku tej formacji cenowej indeks DAX powinien wybić się w górę. Potencjalny poziom wynikający z formacji trójkąta to odległe 14 600 punktów. Podobną interpretację znajdą osoby, które na wykresie doszukają się formacji klina zniżkującego. Z tego układu cenowego DAX również powinien wzrosnąć. Potencjalny zasięg wynikający z formacji jest jednak delikatnie mniejszy. Trzecią formacją, która stanowi zapowiedź odwrócenia panującego trendu jest formacja RGR. Ten układ cenowy, ma jednak pewną istotną wadą. Linia szyi powinna być rosnąca, a w naszym przypadku jest opadająca.

 

Dax wykres tygodniowy

Wykres 1. Indeks giełdowy DAX w ujęciu tygodniowym, z zaznaczonymi 3 formacjami cenowymi.

 

Chcesz poznać skuteczną strategię inwestycyjną? Weź udział w darmowym kursie

 

BIORĘ UDZIAŁ W KURSIE

 

Spadki na indeksie giełdowym DAX

Ostatnie sesje przyniosły zdecydowanie osłabienie się niemieckiego indeksu. Jeżeli przejdziemy na niższy interwał, interwał dzienny, to zaobserwujemy pełne ukształtowanie się formacji cenowej RGR. W odróżnieniu od interwału tygodniowego, w tym przypadku formacja RGR ukształtowała się w pełni prawidłowo. Zasięg wynikający z formacji sygnalizuje spadki do poziomu 12 095 punktów. To zarazem poziom poprzedniego istotnego minimum cenowego na indeksie DAX. Co wzmacnia siłę i przekaz wynikający z analizy.

 

DAX wykres dzienny

Wykres 2. Indeks giełdowy DAX w ujęciu dziennym. Zaznaczona formacja RGR zapowiadająca falę spadkową.

Łącząc analizę z interwału tygodniowego oraz dziennego najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest pojawienie się fali spadkowej, która wybije średnioterminowe formacje dołem. Następnie cena powinna wzrosnąć, łapiąc inwestorów szukających krótkich pozycji na tzw. fałszywym wybiciu.

 

Sprawdź aktualne notowania indeksów giełdowych.

Notowania: DAX

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/XETR:DAX/

Dawid Augustyn

Redaktor naczelny FXMAG. Prezes zarządu InField Group, współtwórca projektu TradingDot. Od 2004 roku aktywny inwestor na rynkach finansowych. Propagator klasycznych metod inwestycyjnych, autor koncepcji Foolish Money. Transakcje i analizy Dawida możesz śledzić na TradingDot

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk