• Odbierz prezent
Indeks dolarowy w kluczowym miejscu

Jedną z kluczowych cen dla indeksu dolarowego pozostaje wartość 92,00. Widać to szczególnie dobrze na wykresie miesięcznym, gdzie od roku 2015 udaje się nanieść czwartą wzrostową strzałkę, podkreślając znaczenie tego miejsca jako wsparcia.

Wiadomości rynkowe z mBank

Jeżeli sytuacja miałaby się powtórzyć, to miesiąc wrzesień powinien należeć do popytu, który ma szanse zostawić duży dolny cień na wykresie. Trudno określić jak będą wyglądały najbliższe 30 dni, bo wariantów jest wiele, łącznie z mocnym naruszeniem ww. wsparcia, jak to miało miejsce dokładnie trzy lata temu. Taki scenariusz wspierany jest przez bardzo niskie wartości oscylatora stochastycznego, który domaga się chwilowego odpoczynku od czarnych świec.

Indeks dolarowy w kluczowym miejscu - 1

Przechodząc na interwał dzienny już nie tak łatwo doszukać się zmiany aktualnego sentymentu (negatywnego) do dolara amerykańskiego.

Jednym z nielicznych sygnałów jest układ słupków na wskaźniku MACD. Wyraźnie widać, że tworzą one układ wzrostowy, co jest sprzeczne z zachowaniem samego wykresu.

Aktualnie pojawiło się nowe trzecie dno z serii. W bogatej literaturze analizy technicznej uda się znaleźć schemat, który pasowałby do tego kształtu. Mowa o formacji trzech Indian, czy też inaczej nazywanej trójce wyczerpania.

Jej pojawienie się zwiastuje dynamiczną zmianę nastawienia do danego waloru, w postaci utworzenie korekty wyższego rzędu lub nowego trendu. W naszym przypadku oznaczałoby to pojawienie się w najbliższych 1-2 dniach serii białych świec, które mogłyby dotrzeć do lokalnego oporu 93,50.

Alternatywa to silne zaznaczenie przez posiadaczy krótkich pozycji swojej dominacji w postaci przełamania 92,00.

Pamiętajmy tylko, że takie przełamanie nie musi oznaczać „przełamania”. Odsyłam tutaj to pierwszego akapitu tego komentarza. To na koniec tego miesiąca będzie można zdecydować, czy wsparcie 92,00 zostanie przełamane.

Indeks dolarowy w kluczowym miejscu - 2


Paweł Śliwa

Ekspert w Departamencie Rynków Nieregulowanych Dom Maklerski mBanku. Od 2005 r. prowadzi i organizuje szkolenia. Rynkami finansowymi zajmuje się od 1998 r., specjalizując się w Analizie Technicznej - jako teoretyk i praktyk inwestuje swoje oszczędności. Uczestnik licznych szkoleń i kursów w tym z Robertem Minerem. Założyciel i prezes Stowarzyszenia Analityków Technicznych - współpracuje ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych (Wall Street, Profesjonalny Inwestor, Akademia Tworzenia Kapitału), Fundacją Edukacji Rynku Kapitałowego i uczelniami wyższymi. Prywatnie mąż, tata i pasjonat rynków finansowych oraz samochodów terenowych. mForex.pl

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk