• Odbierz prezent
Indeks dolarowy USD stoi na żółtym świetle. Przełamanie wzrostowej linii trendu

Na dziennym wykresie Indeksu USD widoczne jest przełamanie wzrostowej linii trendu. Zwykle jest to pierwszy poważny sygnał zmiany sentymentu do danego instrumentu. Daleki jestem od założenia, że dolar w kolejnych miesiącach będzie wyprzedawany w relacji do innych walut.

Traktować to należy w kategorii żółtego światła

szczególnie, że stosując zniesienia Fibonacciego nadal jest przestrzeń do wzrostów. Świadczy o tym układ fal spadkowych zaznaczonych kolorem żółtym. Ostatnia deprecjacja USD jest taka sam jak spadki z początku sierpnia po których pojawił się nowy impuls.

Jedyna różnica wynika z charakterystyki spadków,

które tym zrazem zawierają w sobie spadkową lukę cenową. Wynika ona wprawdzie z technicznej operacji rolowania, czyli przejścia na nowy kontrakt, ale doświadczenie każe być czujnym.

Zwolennicy deprecjacji dolara amerykańskiego

zwrócą zapewne uwagę na kwietniowo-majowe szczyty, które były ważnym oporem. Teraz ponownie poziom 98.00 może pełnić tą role próbując przełamać dominację popytu. W takim przypadku kolejne dołki mogą znaleźć się na wsparciu 97.00 lub w strefie popytowej blisko wartości 95.00.

Analizując zachowanie ceny przy użyciu wskaźnika Bollingera, warto zwrócić uwagę że linie skierowane są do góry zgodnie z ostatnim trendem. Dolna wstęgo został już przetestowana ale USD.I nie pokonał tej bariery wskazanej jako ograniczenie dla zmienności tego instrumentu. To potwierdza wnioski płynące z analizy „żółtych prostokątów” .

Podsumowując:

pojawiają się sygnały ostrzegawcze dla dalszej kontynuacji wzrostów. Warto jednak poczekać na ich potwierdzenie chociażby w postaci utworzenia nowego dołka na interwale dziennym.

Indeks dolarowy stoi na żółtym świetle - 1


Paweł Śliwa

Ekspert w Departamencie Rynków Nieregulowanych Dom Maklerski mBanku. Od 2005 r. prowadzi i organizuje szkolenia. Rynkami finansowymi zajmuje się od 1998 r., specjalizując się w Analizie Technicznej - jako teoretyk i praktyk inwestuje swoje oszczędności. Uczestnik licznych szkoleń i kursów w tym z Robertem Minerem. Założyciel i prezes Stowarzyszenia Analityków Technicznych - współpracuje ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych (Wall Street, Profesjonalny Inwestor, Akademia Tworzenia Kapitału), Fundacją Edukacji Rynku Kapitałowego i uczelniami wyższymi. Prywatnie mąż, tata i pasjonat rynków finansowych oraz samochodów terenowych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk