• Odbierz prezent
Indeks DAX– plusy i minusy

Niemiecki indeks DAX ma za sobą spektakularne wzrosty trwające już prawie 4 miesiące. Tak długa fala wzrostowa może się niebawem doczekać co najmniej korekty. Jednak na rynku należy liczyć z każdą ewentualnością. Właśnie dlatego spróbujmy poszukać potencjalnych argumentów zarówno za wzrostami jak i spadkami.

Trend jest Twoim przyjacielem

Na indeksie DAX bezdyskusyjnie mamy obecnie do czynienia z trendem wzrostowym. Coraz wyższe szczyty i dołki pozwalają rynkowym bykom systematycznie przesuwać zlecenia zabezpieczające.

DAX 1 

Wykres 1: Indeks DAX (5 miesięcy)

Dopóki utrzymywany jest ostatni dołek, wciąż bardziej prawdopodobne jest wybicie nowego szczytu obecnego ruchu wzrostowego. Gdyby jednak doszło do trwałego zejścia poniżej okolic 11500 punktów, wtedy rynkowe byki powinny mieć się na baczności.

Słabnący impet sugeruje ostrożność

Widać wyraźnie, że ostatni miesiąc bardziej przypomina trend boczny niż wzrostowy. Bardzo rzadko mamy do czynienia z dynamicznym załamaniem następującym natychmiast po stromych wzrostach. Musi przecież najpierw dojść do fazy dystrybucji czyli upłynnienia papierów zakupionych po niższych cenach. Zmniejszenie kąta nachylenia wzrostów jest oznaką słabnącego popytu, jednak w żadnym wypadku nie jest to sygnał sprzedaży sam w sobie.

Czyżby zalążki dystrybucji?

Warto obserwować przebieg notowań poszczególnych sesji. Jedną z cech charakterystycznych dla procesu dystrybucji są wysokie otwarcia i stopniowe opadanie w tracie dnia. Taka zagrywka ma na celu otworzyć rynek po jak najwyższych cenach, by następnie móc systematycznie upłynniać walory. Po zejściu na niższe poziomy, kolejnego dnia ponownie generuje się lukę wzrostową, by znów mieć lepsze ceny do sprzedaży. Oczywiście proces ten jest obecnie zbyt krótki, aby wyciągać jakieś wnioski, jednak ostatnie sesje spełniają takie kryteria, dlatego warto zwrócić na to uwagę.

 DAX 2

Wykres 2: Indeks DAX (3 dni)

Notowania: DAX

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/XETR:DAX/

Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk