• Odbierz prezent
Iluzja kontroli - umysłowe pułapki tradera

Czy znasz to uczucie, gdy drużyna, której kibicujesz przegrywa w meczu, którego nie mogłeś oglądać i czujesz, że gdybyś tylko był przed telewizorem lub na stadionie, to sprawy potoczyłyby się inaczej? Nawet jeśli tak, to zapewne zdajesz sobie sprawę, że w rzeczywistości nie miałoby to większego znaczenia. Podobny efekt występuje jednak również w innych sytuacjach, w których nie zdajesz sobie sprawy z jego obecności. Jak okiełznać iluzję kontroli?

 

Iluzja kontroli

Iluzję kontroli definiuje się jako skłonność do przypisywania sobie większej kontroli nad wydarzeniami niż to jest w rzeczywistości. Efekt ten został zbadany i opisany przez Ellen Langer. Badaczka zajmująca się psychologią zauważyła, że ludzie przypisują sobie wpływ na efekt wydarzeń nawet w sytuacjach, w których ten jest czysto losowy. Dzieje się tak zwłaszcza, gdy można połączyć daną sytuację z konkretnymi czynnościami/umiejętnościami. Najlepiej obrazuje to tendencja obserwowana przy grze w kości, gdy chcąc wyrzucić większą liczbę gracze starają się rzucać mocniej, a chcąc wyrzucić mniejszą, rzucają słabiej.

Zjawisko to jest również widoczne w przypadku działań w obszarze rynków finansowych. Tutaj również wyniki działań inwestorów i traderów są w pewnym stopniu zależne od czynników losowych. Zawyżenie wpływu własnych umiejętności i wiedzy na osiągane wyniki prowadzi jednak do negatywnych konsekwencji.

 

Kontrolować niekontrolowalne

Artykuł jest dostępny dla czytelników magazynu FXMAG.

Chcesz uzyskać dostęp do artykułu?


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk