• Odbierz prezent
Ile złotych zapłacisz za jedno euro (EURPLN) na początku tygodnia? Najważniejsze dane tego tygodnia, na które musisz zwrócić uwagę

Bieżący tydzień na rynkach finansowych Kurs EUR/PLN rozpoczyna tydzień wokół poziomu 4,54, czyli poziomu krótkoterminowej równowagi z ostatnich dni. Nie oczekujemy dziś zbyt dużej zmienności, choć uważamy, iż negatywne sygnały z otoczenia mogą skutkować presją na osłabienie polskiej waluty.

Szczególnie niepokojąco przedstawiają się światowe statystyki zachorowań na COVID-19

Mimo postępujących szczepień miniony tydzień przyniósł rekordowe 5,2 mln nowych przypadków zarażeń, co podkopuje nieco optymizm dotyczący zbliżającego się momentu zażegnania pandemii. Narastającym źródłem pesymizmu rynkowego są ponadto czynniki polityczne – przede wszystkim wzrost napięcia na linii USA – Rosja, czy walka o objęcie fotela szefa partii i kanclerza Niemiec po A.Merkel.

Rozpoczynający się tydzień to także mnogość krajowych publikacji danych makroekonomicznych

Nie uważamy jednak, by miały one przełożenie na wycenę polskich aktywów. Przestrzegamy ponadto przed wyciąganiem zbyt daleko idących wniosków szczególnie przy odczytach produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej, które ze względu na niską bazę statystyczną z ubiegłego roku pokażą solidne tempo wzrostu.

W tym tygodniu szereg danych z krajowej gospodarki

W tym tygodniu opublikowane zostaną dane za marzec z krajowej gospodarki. W środę poznamy dane z rynku pracy w sektorze przedsiębiorstw, które pomimo nasilenia pandemii w Polsce nie zmienią korzystnego obrazu rynku pracy. Tego samego dnia opublikowane zostaną interesujące dane z sektora wytwórczego – o produkcji sprzedanej oraz o inflacji cen producenta (nasze prognozy wynoszą odpowiednio 14,0% r/r i 3,4% r/r). W czwartek natomiast GUS przedstawi szacunki sprzedaży detalicznej (nasza prognoza to 5,5% r/r).

Wysokie prognozy wynikają jednak głównie z efektu niskiej bazy odniesienia z ub. roku,

a z powodu pandemii koniunktura w 1Q br. nie uległa znaczącej poprawie. Posiedzenie EBC bez zaskoczeń W czwartek o godz. 13:45 poznamy decyzję Europejskiego Banku Centralnego dotyczącą polityki pieniężnej w strefie euro. Najważniejsze jej parametry: stopy procentowe oraz wielkość programów odkupu aktywów na rynkach finansowych najprawdopodobniej nie ulegną zmianie. W centrum uwagi powinna być zatem konferencja prezes EBC Ch.Lagarde, na której kluczową kwestą będzie ocena perspektyw programu luzowania ilościowego.

Wstępne dane PMI za kwiecień potwierdzą różnice w usługach między strefą euro a USA

Na koniec tygodnia poznamy wstępne wyliczenia za kwiecień indeksów PMI w strefie euro i w USA. O ile dane dla przemysłu w obu gospodarkach powinny być zbliżone do 60 pkt potwierdzając dynamiczne ożywienie w tym sektorze, to sytuacja w sytuacja w sektorze usług na początku 2Q br. pozostaje diametralnie różna. Według konsensusu prognoz wskaźnik dla Eurolandu nadal utrzyma się poniżej 50 pkt. Indeks dla USA, którego prognozy zbliżone są do 62 pkt będą sygnałem dalszej poprawy aktywności w tym sektorze w USA wraz z realizacją szczepień, znoszeniem restrykcji i wsparciem fiskalnym.


Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk