• Odbierz prezent
Monero kryptowaluty mining

Amerykańscy badacze opublikowali raport dotyczący wydobycia kryptowalut za pomocą złośliwego oprogramowania. Co wykazały ich badania? Ile zarobiono w ten sposób? Czy zawsze się to opłaca?

 

Raport badaczy z Palo Alto Networks

Co najmniej 5% całej kryptowaluty Monero krążącej obecnie w obiegu zostało wydobyte za pomocą złośliwego oprogramowania, a około 2% łącznego dziennego hashrate sieci pochodzi z urządzeń zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem do kopania kryptowalut.

Te statystyki są wynikiem badań nad złośliwym oprogramowaniem grupy badaczy z Palo Alto Networks.

Raport z 11 czerwca obejmuje analizę 629126 próbek złośliwego oprogramowania, które zostały wykryte jako część operacji wydobywania kryptowalut. To badanie nie uwzględnia cryptojackingu dotyczącego przeglądarek internetowych, a jedynie tradycyjne złośliwe oprogramowanie, które zainfekowało komputery i serwery od czerwca zeszłego roku. Wówczas miał miejsce znaczący wzrost miningu kryptowalut.

Według badaczy z Palo Alto Networks, 84% wszystkich przypadków wykrytego złośliwego oprogramowania, dotyczyło kryptowaluty Monero. Jest to najpopularniejsza kryptowaluta wśród użytkowników złośliwego oprogramowania służącego do miningu na zainfekowanych urządzeniach.

 

 FXMAG kryptowaluty ile można zarobić nielegalnie kopiąc monero? monero kryptowaluty kopanie kryptowalut [mining] cryptojacking mining 1

 

Źródło: researchcenter.paloaltonetworks.com

 

Ponieważ złośliwe oprogramowanie kopiące Monero, zawiera w swoim kodzie źródłowym dane dotyczące mining poola i adresu Monero, poprzez które działa i pozyskuje nielegalnie środki, badacze byli w stanie prześledzić drogę większości z funduszy generowanych na zainfekowanych urządzeniach. Badacze przeanalizowali dane dotyczące 9 mining pooli, 2341 adresów Monero i 5316663 próbki złośliwego oprogramowania. Dzięki temu byli w stanie określić, ile pieniędzy nielegalnie zarobiono w ten sposób w czasie ostatniego roku.

 

Ile zarobiono dzięki złośliwemu oprogramowaniu?

Według badaczy z Palo Alto Networks, grupy przestępcze wydobyły łącznie 798613 XMR, używając złośliwego oprogramowania na zainfekowanych urządzeniach. Jest to równowartość ponad 108 mln USD. Wydobyte w ten sposób Monero stanowi ok. 5% wartości tej kryptowaluty w obiegu.

Dzięki temu, że mining poole ujawniają hashrate minerów, badacze byli w stanie określić ilość XMR wydobywanych dziennie przez złośliwe oprogramowanie. Stwierdzili, że w ciągu zeszłego roku zainfekowane urządzenia były odpowiedzialne za około 2% całej mocy obliczeniowej sieci Monero. Jak poinformowano w raporcie: „Hashrate na poziomie 19 MH/s mógł skutkować w przybliżeniu 30443 USD na dzień, opierając się na obecnych kursach wymiany i trudności sieci”. Wartość ta dotyczy łącznego wydobycia przez wszystkich nielegalnych minerów. Najwięksi z nich zarabiają około 2000 USD dziennie.

 

Czy wszyscy tak dobrze zarabiają?

Pomimo, że niektórzy duzi gracze na tym nielegalnym rynku zarabiają mnóstwo pieniędzy każdego dnia, nie wszystkie adresy Monero związane ze złośliwym oprogramowaniem, zarobiły jakieś konkretne pieniądze.

Według badaczy, około 55% znalezionych przez nich adresów Monero, zebrało więcej niż 0.01 XMR (ok. 2,20 USD) na swoich kontach. Natomiast pozostałe 45% nie może się pochwalić zyskami. Badacze uważają, że jest to spowodowane nieskutecznością działania złośliwego oprogramowania lub tym, że atakujący używał innego mining poola niż te, które sprawdzali.

Natomiast z 55% adresów, które otrzymywały fundusze, 244 z nich zarobiły 100 XMR lub więcej, 99 zdobyło ponad 1000 XMR, a 16 – ponad 10000 XMR.

 

Podsumowanie

Badacze stwierdzili, że wyniki nie są do końca dokładne, ale tylko takie mogli uzyskać ze względu na prywatność tej kryptowaluty. Została ona tak zaprojektowana, by uniemożliwić sprawdzenie salda adresu bez klucza prywatnego.

Sprawdzanie mining pooli było jedynym możliwym sposobem, aby określić ilość środków wysyłanych do poszczególnych portfeli. Pozwoliło to oszacować dochodowość i skuteczność takiego miningu. Raport Palo Alto Networks zawiera dane z 9 mining pooli, więc wciąż wiele danych pozostaje nieznanych.


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk