• Odbierz prezent
Ile można zarobić na szczepionce?
fot. freepik.com

Od czasu, gdy na świecie zapanowała pandemia COVID-19, jednym z największych priorytetów stało się opracowanie skutecznej i bezpiecznej szczepionki. Do wyścigu stanęły liczne firmy farmaceutyczne. Nie zabrakło wśród nich znanych koncernów, które są notowane na giełdzie. Inwestorzy z zapartym tchem śledzili poczynania spółek. Wszelkie pomyślne informacje z przebiegu prowadzonych prac badawczych, przekładały się na wzrosty kursów akcji. W artykule zostaną przedstawione najpopularniejsze firmy farmaceutyczne, które pracują nad szczepionką przeciw COVID-19. Ile kosztują dawki szczepionek poszczególnych firm? Ile można na nich zarobić? Czy szczepionki są lukratywnym biznesem?

Wszystko zaczęło się w Wuhan

W pierwszej połowie 2019 r. nic nie zapowiadało, że wkrótce świat będzie musiał zmierzyć się z nieoczekiwanym potężnym wyzwaniem. W grudniu 2019 r. zaczęły pojawiać się niepokojące informacje, dotyczące tajemniczej choroby zakaźnej w mieście Wuhan w środkowych Chinach. U chorych stwierdzano ciężkie schorzenia układu oddechowego, w tym także zapalenie płuc. Początkowo, problemy w tym kraju, wydawały się dla nas odległe i wówczas mało kto spodziewał się, że wirus rozprzestrzeni się na cały świat. Wkrótce jednak zaczęły napływać wiadomości o zachorowaniach nie tylko w Chinach, ale i w kolejnych krajach – Korei Południowej, Japonii, na Tajwanie i w Tajlandii. Pod koniec stycznia, pierwsze przypadki choroby stwierdzono w USA i Europie. Ostatecznie epidemia zapanowała prawie na całym świecie. Choroba przypominająca objawami grypę, a przy tym bardziej zaraźliwa i niosąca z sobą więcej powikłań, okazała się śmiertelna dla wielu osób, szczególnie w starszym wieku. Nowego wirusa nazwano SARS-Cov-2, a wywoływaną przez niego chorobę COVID-19. Pojawienie się ognisk choroby poza Chinami, spowodowało pod koniec lutego ogromne spadki na światowych giełdach. Poniższy wykres przedstawia amerykański indeks S&P500 na przestrzeni ostatnich 5 lat.

FXMAG akcje ile można zarobić na szczepionce? szczepionka, ile można zarobić na szczepionce, zarabianie na szczepieniach 1

11 marca 2020 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła stan pandemii. W poszczególnych gospodarkach wprowadzano tzw. lockdowny. Działalność gospodarcza w wielu branżach została poważnie ograniczona. Wdrożono także ograniczenia w podróżowaniu i odwołano wiele wydarzeń kulturalnych, sportowych oraz religijnych. Wprowadzano kwarantanny i godziny policyjne, zamykano szkoły i uczelnie. Mimo tych obostrzeń, wirus wciąż powoduje nowe przypadki zachorowań. Na dzień 18 lutego, na świecie odnotowano 110,5 mln przypadków, w tym 22,66 mln przypadków aktywnych, 85,42 mln ozdrowień i 2,44 mln zgonów. Do tej pory, obecność wirusa SARS-Cov-2 stwierdzono na terenach 192 państw i terytoriów. Oprócz wprowadzonych obostrzeń i środków ochronnych w postaci maseczek oraz płynów dezynfekcyjnych, nadzieją na powstrzymanie wirusa stały się szczepionki.

Szczepionkowy wyścig zbrojeń

12 stycznia Chiny udostępniły światu sekwencję genetyczną wirusa. W tym samym miesiącu, koncerny farmaceutyczne przystąpiły do badań nad szczepionką, zaś już w marcu rozpoczęły się badania kliniczne I fazy.

Do wyścigu o nową szczepionkę stanęły m. in.: Pfizer we współpracy z BioNTech, Moderna, AstraZeneca, CureVac, Sanofi/GSK, Johnson & Johnson, Novavax i Valneva. Własne szczepionki stworzyły Rosja (Sputnik V) oraz chińskie przedsiębiorstwa (m. in. SinoVac i SinoPharm). Nad opracowaniem szczepionek pracuje również wiele innych firm z różnych krajów i niewątpliwie dla każdej z nich znajdzie się miejsce na rynku. Gdyby chciano zaszczepić całą ludność świata szczepionką tylko jednej firmy, proces ten musiałby trwać przez wiele lat. Dlatego tak ważne jest, aby na rynek trafiło jak najwięcej szczepionek, do różnych krajów w tym samym czasie.

Obecnie ponad 200 firm na całym świecie pracuje nad szczepionkami przeciw COVID-19. Prowadzone przez nie badania znajdują się na różnych etapach zaawansowania. W artykule zostaną przedstawione firmy, których szczepionki już są, lub będą dostępne w najbliższym czasie, w Unii Europejskiej.

Artykuł jest dostępny dla czytelników magazynu FXMAG.

Chcesz uzyskać dostęp do artykułu?


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk