• Odbierz prezent
Siacoin SC kryptowaluty

Popularność kopania kryptowalut na cudzym sprzęcie jest coraz większa. Niektórzy hakerzy wykazują się wyjątkową pomysłowością, wykorzystując w tym celu nawet kafejki internetowe. Ile udało im się zarobić?

 

Nie tylko Monero

Coraz częściej można spotkać się z problemem miningu za pomocą mocy obliczeniowej cudzych urządzeń. Dotyczy to zarówno cryptojackingu w przeglądarkach internetowych, jak i instalacji złośliwego oprogramowania na komputerach. Najchętniej wydobywaną w ten sposób kryptowalutą jest Monero. Nie jest to jedyna kryptowaluta, która może przynieść w ten sposób duże zyski.

16 czerwca poinformowano, że w Chinach w mieście Rui’An w prowincji Zhejiang policja aresztowała 16 osób podejrzanych o zmowę z lokalnymi firmami zajmującymi się konserwacją komputerów. Współpraca ta dotyczyła kopania kryptowalut za pomocą złośliwego oprogramowania w kawiarenkach internetowych. Złośliwe oprogramowanie zostało zaprojektowane w celu kopania kryptowaluty Siacoin (SC) na zainfekowanych urządzeniach. Prasa informuje, że twórcy złośliwego oprogramowania sprzedawali je firmom zajmującym się konserwacją komputerów. Firmy te przypuszczalnie instalowały złośliwe oprogramowanie w kafejkach internetowych.

W ten sposób zainfekowano ponad 100 tysięcy komputerów w kafejkach internetowych w 30 chińskich miastach, zarabiając na tym procederze 5 milionów juanów, co stanowi równowartość 800 tysięcy dolarów. Według lokalnych mediów, zysk z miningu i sprzedaży Siacoin mógł zostać rozdzielony między hakerów i ich wspólników.

W międzyczasie cena Siacoin wzrosła z 0,002 USD do ponad 0,01 USD.

 

Jak odkryto problem?

Już w lipcu 2017 r. podejrzewano obecność tego rodzaju złośliwego oprogramowania, kiedy pracownicy kafejek internetowych w Rui’An zauważyli, że ich komputery zaczęły bardzo wolno działać. Zwrócono uwagę też na to, że te komputery zużywały nawet 70% mocy obliczeniowej zaraz po ich ponownym uruchomieniu. Wkrótce kafejki internetowe zaczęły otrzymywać podwyższone rachunki za prąd. Po tych odkryciach właściciele kawiarenek zgłosili ten problem władzom.

Większość kafejek internetowych w mieście Rui’An korzystało z usług tej samej firmy zajmującej się konserwacją komputerów. Policja aresztowała szefa tej firmy w sierpniu zeszłego roku. Wkrótce po tym poinformowano, że ujawnił on informacje na temat hakerów. 16 czerwca w mediach ukazała się informacja o aresztowaniu 16 osób podejrzanych o udział w tym procederze. Nie rozwiązuje to jeszcze całej sprawy i dochodzenie wciąż trwa. Przypuszcza się, że ponad 100 takich firm świadczących usługi w zakresie konserwacji komputerów może być zaangażowanych w ten proceder.

 

Szukasz miejsca gdzie swobodnie możesz dyskutować o kryptowalutach, bitcoinie, tokenach oraz ICO? 

 

Dołącz do facebookowej grupy CoinGroup


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk