Advertisement
  • Odbierz prezent
Ile kosztuje wybudowanie domu w Polsce? Koszty budowy wybranych obiektów jedno- i wielorodzinnych
fot. pexels.com

Średni koszt budowy domu jednorodzinnego w 4q22 wynosił wg danych SEKOCENBUD ok. 4,4-5,1 tys. zł za m kw. powierzchni użytkowej; dane SEKOCENBUD nie uwzględniają podatku VAT oraz nie zawierają kosztu działki budowlanej. Prezentowane zestawienie obejmuje kilka typowych domów jednorodzinnych, czynnikiem różnicującym jest podpiwniczenie, energooszczędność, materiał ścian (więcej informacji o obiektach w główce tabeli na następnej stronie).

 

 

  • Konstrukcje i elementy budowlane stanowiły ok. 82-91% kosztu budowy domu jednorodzinnego, pozostała część to koszt instalacji – z najwyższym udziałem (18%) w przypadku domu energooszczędnego.
  • Największe pozycje kosztów to stan surowy (35-46%) oraz stan wykończeniowy wewnętrzny (22-28%).
  • W strukturze ceny 47—61% to koszty materiałów (najwyższe przy domu energooszczędnym); 19-26% - koszty robocizny; wynajem sprzętu nie przekraczał 2,2%; koszty pośrednie: 14-19%; szacowany zysk wykonawcy: 3,9-5,2%.

Ile kosztuje wybudowanie domu w Polsce? Koszty budowy wybranych obiektów jedno- i wielorodzinnych - 1

 

Zobacz także: Udział kosztu gruntu w koszcie budowy zmalał

 

Średni koszt budowy budynku wielorodzinnego wynosił w 4q22 wg danych SEKOCENBUD ok. 4,7-7,6 tys. zł za m kw. powierzchni użytkowej (bez podatku VAT i kosztu działki budowlanej; stan deweloperski w przypadku większych obiektów, wersja z pełnym wykończeniem jest o 10-14% droższa). Prezentowane zestawienie obejmuje kilka typowych budynków, czynnikiem różnicującym jest liczba kondygnacji, dodatkowe funkcje, liczba garaży (więcej informacji w główce tabeli na następnej stronie).

  • Konstrukcje i elementy budowlane stanowiły ok. 80-87% kosztu budynku, pozostałe to koszty instalacji – z najniższym udziałem (13%) w przypadku apartamentowca.
  • Największe pozycje kosztów to stan surowy (37-48%) oraz stan wykończeniowy wewnętrzny (13-22%).
  • W strukturze ceny obiektu 52-61% to koszty materiałów; 14-22%: robocizna; wynajem sprzętu wynosił 4-7% (większy przy większych budynkach), koszty pośrednie: 14-18%; zysk wykonawcy szacowany na ok. 3,9-4,8%.

Ile kosztuje wybudowanie domu w Polsce? Koszty budowy wybranych obiektów jedno- i wielorodzinnych - 2

Dane SEKOCENBUD dot. kosztów budowy nie obejmują kosztu działki budowlanej. W praktyce deweloperzy tak projektują obiekty, by koszt ziemi stanowił ok. 14-20% kosztu budowy obiektu, przy silnym uzależnieniu od atrakcyjności położenia, stanu uzbrojenia działki, jak i liczba kondygnacji wznoszonego obiektu. Według monitoringu redNet consulting średni udział ceny gruntu w koszcie budowy w największych aglomeracjach wynosił w 4q22 od 14% do 23%. Renta lokalnego położenia może powodować przypadki wzrostu tego udziału powyżej 23%.

Ile kosztuje wybudowanie domu w Polsce? Koszty budowy wybranych obiektów jedno- i wielorodzinnych - 3

Ile kosztuje wybudowanie domu w Polsce? Koszty budowy wybranych obiektów jedno- i wielorodzinnych - 4

Ile kosztuje wybudowanie domu w Polsce? Koszty budowy wybranych obiektów jedno- i wielorodzinnych - 5

Ile kosztuje wybudowanie domu w Polsce? Koszty budowy wybranych obiektów jedno- i wielorodzinnych - 6

 

 


***Materiał pochodzi z raportu PKO BP: Rynek Mieszkaniowy - Analizy Nieruchomości, którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk:

Rynek Mieszkaniowy - Analizy Nieruchomości

 

 


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 
Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk