• Odbierz prezent
Ile kosztuje trading?

Myśląc o kosztach tradingu/spekulacji/inwestowania, mamy najczęściej na myśli te związane z samymi transakcjami. Działalność na rynkach finansowych związana jest jednak z szeregiem innych kosztów, których możemy nie być świadomi. W poniższym artykule postaram się wyjaśnić z jakimi kosztami trader, jako przedsiębiorca, spotyka się w swoim fachu. 

Świadomość tego, że koszty transakcyjne to nie jedyne wydatki, z jakimi związane jest inwestowanie, czy spekulacja na rynkach fnansowych, jest kluczowa. W ekonomii istnieje pojęcie kosztu alternatywnego, który jest niezwykle istotny w ocenie efektywności działalności gospodarczej, w tym inwestycyjnej. Koszt alternatywny to, najprościej mówiąc, koszt utraconych możliwości. Dotyczy on alternatywnego wykorzystania kapitału w stosunku do wybranego przez nas wariantu. 

PRZYKŁAD

Jeśli mamy do wybrania dwie inwestycje, z których jedna (niech będzie to inwestycja a) może dać nam przychód na poziomie 200 złotych, a druga (inwestycja b) na poziomie 50 złotych, to wybór pierwszej z nich generuje koszt alternatywny na poziomie 50 złotych. Zestawiając ten koszt z przychodem (200 złotych) otrzymujemy wartość 150 złotych. Jest ona dodatnia, więc możemy uznać, że wybór wariantu pierwszego jest słuszny. Odwrotnie byłoby w przypadku wybrania wariantu b, gdyż przychód na poziomie 50 zł i koszt alternatywny na poziomie 200 zł daje nam również wynik 150 zł, jednak na minusie.

Koszt alternatywny nie jest kosztem, który materialnie ponosimy. Jest on swoistym narzędziem pozwalającym ocenić efektywność naszych decyzji.

Przedstawiona sytuacja w kontekście inwestowania nie zawiera jeszcze jednego czynnika kosztowego – ryzyka. Jest to kolejny element pozwalający ocenić efektywność naszych decyzji inwestycyjnych. Ryzyko również nie jest rodzajem kosztu, który uwzględniamy w przypadku obliczania faktycznego zysku z inwestycji. Jest jednak kosztem, który ponosimy w momencie wyboru dokonania danej inwestycji, i który ma swoje istotne konsekwencje. 

Artykuł jest dostępny dla czytelników magazynu FXMAG.

Chcesz uzyskać dostęp do artykułu?


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk